Musíte byť najskôr silnejší, aby ste boli väčší?
Keď začínate s cvičením, začnete súbežne naberať silu aj svalovú hmotu. Nemôžete však donekonečna budovať silu. Môže to trvať 10 či 20 rokov, no raz prídete k bodu, kedy narazíte na neprekonateľnú bariéru.Aj napriek tomu však budete mať stále potenciál budovať svalovú hmotu využitím techník, ako sú skrátené prestávky, supersérie, gigantické série, predvyčerpávanie svalov, zhadzované série, vyššie počty sérií, opakovaní, vynútené opakovania a podobne.
To vám v kombinácii s vhodnou stravou môže poskytnúť impulz na budovanie novej svalovej hmoty bez toho, aby ste museli využívať na činkách a strojoch viac záťaže dávno po tom, čo dosiahnete svoj silový strop. Samozrejme, kým sa dá, postupné zvyšovanie záťaže a tým aj budovanie väčšej sily je cestou k svalovým prírastkom. Nie je to však nevyhnutné pre zabezpečenie svalového rastu.
Je dokonalá technika prevedenia cviku skutočne nevyhnutná?
Niekto môže veriť tomu, že nič iné, ako ukážková technika prevedenia cviku, je akceptovateľný a efektívny spôsob cvičenia. Keď sa však pozriete na najrobustnejších chlapov v posilňovni, len málokedy cvičia s technikou, ktorá je perfektná.Pre obmedzenie rizika zranení je dobré dbať na správnu formu, ale kompletne dokonalou technikou sa uberáte o významné množstvo váhy, ktoré môžete pri cvičení využiť a ktorým môžete svoj pokrok v svalovej hmote akcelerovať.
Tým nehovoríme, že by ste nemali cvičiť korektne. Dôležité je nájsť ten správny balans medzi správnou technikou a riskantným švihovým pohybom, ktorý po prekonaní určitej hranice obmedzuje aj svalové prírastky. Kľúčom je využívať čo najväčšie váhy tak, aby ste neriskovali zranenie, a zároveň boli stále schopní cítiť prácu svalov. Musíte vedieť, kedy treba aplikovať striktnú a kedy voľnejšiu formu. To príde skúsenosťami.
Čítať ďalší článok:
Ako vplýva fyzická aktivita na spánok? Zdieľať na Facebooku