InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Liek z červeného vína by mohol pomôcť proti starnutiu

09. marca 2013
Liek z červeného vína by mohol pomôcť proti starnutiu
Skupina vedcov sa snažila napodobniť život predlžujúce kvality látky, ktorá sa nachádza v horkej čokoláde a v červenom víne. Teraz tvrdia, že sa im to podarilo a mohla by vďaka tomu vzniknúť pilulka, ktorej užívanie by malo oddialiť proces starnutia.

Výskumu vedenému genetikom Davidom Sinclairom z Harvardovej univerzity sa podarilo zistiť to, čo sa snažili poodhaliť už niekoľko rokov farmaceutické firmy investujúce milióny dolárov – ako sa dá využiť resveratrol na zlepšenie obrany proti starnutiu a chorobám.

Sinclairovi sa podarilo zistiť spojenie medzi skupinou enzýmov, ktoré aktivujú bielkoviny pre obnovovanie buniek, a resveratrolu, ktorý sa nachádza práve v tmavej čokoláde a v červenom víne. Toto spojenie by mohlo otvoriť dvere pre vytvorenie nových liekov.

Článok pokračuje pod reklamou


„V podstate budú tieto lieky liečiť len jednu chorobu, ale na rozdiel od dnešných liekov, budú pôsobiť aj ako prevencia proti 20 iným chorobám. V konečnom efekte spomalia proces starnutia,“ skonštatoval Sinclair pre magazín Science.

Pokusy už dokázali, že resveratrol pomáha napríklad pri Alzheimerovej chorobe, Parkinsonovej chorobe, cukrovke 2. typu, ateroskleróze, kardiovaskulárnych chorobách, poruchách spánku, zápalových ochoreniach, ochoreniach pečene či dokonca rakoviny.

Nový liek by mal byť 100-krát účinnejší ako je jeden pohár vína a mal by napodobniť výhody diét a cvičenia, pričom sa neovplyvní telesná váha. Vedci podstatnú výhodu vidia hlavne v otázke prevencie. A hoci cesta vedcov nie je ešte na konci, Sinclair tvrdí, že veci vyzerajú veľmi sľubne.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist