SlovakFitness.sk

Pre ženy 15. 07. 2017

Prečo aj ženy potrebujú cvičiť s činkami?

ikonka
Často sa môžeme stretnúť so ženami, ktoré sa boja chytiť do rúk činky a držia sa cvičení vo forme jogy či rôznych aeróbnych aktivít. Aj keď sa neboja možných rizík zranenia, namýšľajú si, že budú po takomto cvičení príliš veľké a zdeformované ako profesionálne kulturistky.

Pravda je však taká, že akékoľvek pochybnosti o tom, či začať cvičiť s činkami, by ste mali dať za hlavu. V skutočnosti totiž činky nepredstavujú žiadne vážne riziko (ak sú vykonávané v správnej forme odstraňujete riziko zranenia) a práve naopak, sú v mnohých smeroch prospešné aj pre ženy.

Vedecky sa potvrdilo mnoho výhod cvičenia so záťažou a často sa stane, že keď ich ženy uvidia, tak svoj pohľad na činky zmenia. Pevne verím, že to dokáže aj dnešný článok. Poďme sa teda pozrieť na dôležité dôvody, prečo by mali aj ženy chytiť do rúk činky.

1. Spálite viac tukov ako naberiete svalov

Posilňovaním s činkami spálite aj tuky a mnoho štúdii tento efekt potvrdilo s tým, že ženy sa nesťažovali na nárast svalovej hmoty. Dokonca sa hovorí, že ženy spália dvakrát toľko tukov, ako naberá čistej svalovej hmoty. Ženy majú totiž značne menej hormónov, ktoré stoja za výrazným rastom svalov. Navyše, cvičením zvýšite svoj metabolizmus, čo tiež zmierni riziko vzniku obezity.

2. Nadobudnete novú funkčnú silu

Mierne cvičenie s činkami dokáže zvýšiť silu ženy o 30 až 50 %. A čím ste silnejšie, budete s väčšou ľahkosťou robiť aktivity každodenného života, čo zdvíhať deti, nakupovať, upratovať a podobne. Nikdy neviete, kedy sa vám viac sily zíde...

3. Spevnite si nie len svaly, ale aj kosti

Prospech z cvičenia s činkami majú aj vaše kosti. Už po polroku cvičenia sa preukázalo zvýšenie hustoty minerálov v kostiach o 13 %. Znamená to, že sa takýmto druhom cvičenia chránite voči osteoporóze, ktorá je s pokročilejším vekom stále bežnejšia.

4. Znížite si riziko cukrovky a srdcovocievnych chorôb

Posilňovanie podľa výskumov dokáže spracovanie glukózy o 23% v štyroch mesiacoch, a to pomáha predchádzať cukrovke. Silový tréning je taktiež prospešné pre zdravie srdca a ciev – znižuje sa zlý cholesterol, znižuje sa tlak.

5. Zredukujete bolesť chrbta a bolesti kĺbov

Nedávna dvanásť rokov trvajúce štúdia preukázala, že ženy s pravidelným tréningom s činkami mali o 80% menej bolesti v oblasti krížov a iné štúdie tiež dokázali, že posilňovanie vplýva na zdravie kĺbov a znižuje bolesť vyplývajúcu z artritídy.

6. Budete atletickejšie

Silový tréning u žien zlepšuje aj ich atletickosť. Pri akomkoľvek šport budete pociťovať výhody toho, že pravidelne navštevujete posilňovňu. Či už hráte rekreačne tenis, venujete sa korčuľovaniu alebo plávaniu. Navyše, znižuje riziko zranenia pri takých činnostiach.

7. Posilnite si mentálne zdravie v každom veku

S činkami sa dá cvičiť v každom veku, dokonca s ľahšími váhami cvičia aj ženy v dôchodkovom veku. Okrem výhod z hľadiska fyziologického to však prináša aj mentálne výhody. Cvičenie s odporom totiž vedie k vyššej sebadôvere a k nižšej pravdepodobnosti depresií. V každom veku.

Tento článok bol pôvodne vydaný: 24.8.2013.

Oznam: Od 2. júla do 2. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 3. septembra.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
ako-cvicit-jogu-zaklady-pre-zaciatocnickyAko cvičiť jogu - základy pre začiatočníčky damy-zoznamte-sa-s-kettlebellDámy, zoznámte sa s kettlebell zeny-nedostatok-vitaminu-d-a-chudnutieŽeny, nedostatok vitamínu D a chudnutieskvely-cvik-na-brucho-ktory-by-mala-vyskusat-kazda-zenaSkvelý cvik na brucho, ktorý by mala vyskúšať každá žena chudnite-a-budujte-silu-stvortyzdnovy-treningovy-plan-pre-zenyChudnite a budujte silu: Štvortýždňový tréningový plán pre ženy
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist