Kulturistika

Tréning legendy (48. časť) – Miloš Šarčev, gigantické série a hrudník

26. októbra 2022

V tejto časti nášho seriálu o tréningoch legiend sa pozrieme na jednu z najväčších ikon profesionálnej kulturistiky na starom kontinente. Predstavíme si tréning hrudníka z dielne Miloša Šarčeva, ktorý bude celkom iný, na aké ste zvyknutí.

Rodák zo srbského Bečeja, ktorý mal v kariére aj svoje kontroverzné momenty, sa môže popýšiť viacerými úspechmi, ale z nich najviac vytŕča titul Mr. Universe z roku 1989. Sedemkrát sa zúčastnil Mr. Olympia, kvalifikoval sa na ňu desaťkrát.

Šarčev bol známy pre svoje mimoriadne svalové proporcie, estetické tvary a symetriu. Tak, ako dbal na kvalitné zostavy na pódiách, tak dbal aj na kvalitu svojich tréningov. Vždy sa snažil maximalizovať svalovú stimuláciu najrôznejšími tréningovými metódami, ktoré aplikoval aj u svojich zverencov, ako napríklad Sergiovi Olivovi mladšom či Dennisovi Wolfovi.

Predkladaný tréning hrudníka, ktorým si prešiel jeho zverenec Matt Maldonado, napríklad vsádza na využitie gigantických sérií, v ktorých sa spájajú štyri až šesť cvikov precvičovaných po sebe bez prestávky.

Na úvod sa absolvujú dve série ťažkých tlakov s veľkou činkou na šikmej lavici hlavou hore, na ktorej je 30-stupňový sklon. V prvej sérii sa robí 10 opakovaní, v druhej 5, ale len v excentrickej fáze. Hore činku výrazne pomáha dvíhať tréningový partner.

Následne prichádzajú štyri gigantické série, ktoré sa vykonajú raz. Cviky sa vykonávajú takmer zakaždým s 10 opakovaniami Presnú skladbu gigantických sérií uvádzame v tabuľke nižšie.

Na konci tréningu je ešte jedna, tzv. dokončovacia séria. Na stroji sa cvičia tlaky so širším a paralelným úchopom (dlane k sebe). Váha je taká, aby ste zvládli urobiť 20 opakovaní sami a ďalších 10 s pomocou tréningového partnera.

Tréning hrudníka Miloša Šarčeva
Cvik Série Opakovania
Benčpres na šikmej lavici (30° sklon) 1 10
Benčpres na šikmej lavici (30° sklon) 1 5 excentrických