Toto otázkou sa zaoberal Stuart Marsh, ktorý sa obrátil na akreditovaného fyziológa Bradena Mitchella. Ten pre 9Honey uviedol, že cvičenci majú byť pokojní. Dôvod na obavy mať nemusia, hoci dôvody tohto stavu nie sú známe.
„S určitosťou nevieme, prečo sa to jede. Mnoho ľudí to zažije pri niektorých formách vysoko intenzívneho tréningu, ale nemožno to označovať až za tak bežnú vec,“ poznamenal Mitchell. „Táto kovová chuť prichádza zo železa, ktoré obsahujú červené krvinky. Ľudia ho môžu cítiť bez toho, aby mali sliny zafarbené do ružova či červena.“
„Ak máte dobré zdravie, ste pravidelne fyzicky aktívni a nestáva sa to zakaždým, potom by ste tým nemali byť znepokojení. Ak sa to však stane pravidelne sa opakujúcou záležitosťou, mohlo by ísť o príčinu, ktorú by mal prešetriť zdravotnícky profesionál.“
Existujú dve teórie, prečo by ste pri intenzívnom cvičení mohli cítiť chuť krvi bez toho, aby boli príčinou vážnejšie zdravotné problémy.
1. Kombinácia chladného vzduchu a zápalu
Keď začneme pri intenzívnom cvičení dýchať namiesto nosom ústami, do pľúc dostávame viac kyslíka, čo je želané. Nestihne sa však zohriať, čo môže spôsobiť podráždenie pľúc. To je ešte horšie, ak ste v chladnejšom a suchom prostredí. Vtedy môže dochádzať aj k zápalom, čo môže vysvetľovať aj to, prečo po cvičení v chladnom prostredí cítime ťažobu na hrudníku. Môže dochádzať aj k mini trhlinám na výstelke dýchacích ciest. Do nich sa tak dostane maličké množstvo krvi.2. Tlak vzduchu
Druhou teóriou je, že keď cvičíte vysoko intenzívny intervalový tréning s intervalmi na úrovni minimálne 95 percent maximálneho srdcového tepu, zvyšuje sa tlak vzduchu, ktorý prúdi dýchacími cestami až do alveol. Je taký veľký, že v nich môžu prasknúť červené krvinky, čím sa do dýchacích ciest dostanú drobné čiastočky krvi.Čítať ďalší článok:
15 minút, 3 cviky. Tréning na doma, ktorým spálite množstvo kalórií Zdieľať na Facebooku