Spodná časť tela je skutočne pre efektívny kardio tréning dôležitá. Zranenie nohy vám však nemusí byť prekážkou v ceste za chudším telom. Ak si zraníte členok, môžete robiť aj cviky, ako sú predkopávania, zakopávania, dvíhanie nôh a podobne.
Zraniť si však môžete aj koleno, prípadne utrpíte zlomeninu, čo vám môže vyradiť nohy z akcie úplne. Nohy však nie sú nevyhnutné na to, aby ste podporovali pálenie tukov. Existujú spôsoby, ako si s kardiom poradiť len s hornou časťou tela.
Z bežných aeróbnych aktivít sa môžete venovať plávaniu, pri ktorom môžete využívať len hornú časť tela v šetrnom prostredí. Alternatívou je boxovanie na mieste, či už do vreca alebo tieňové, veslovanie v obmedzenej miere a cvičenie s lodným lanom v sede. Ak vám to zranenie umožní, môžete skúsiť hody medicinbalom alebo kardio nenáročné na kĺby, ako je bicyklovanie či eliptický trenažér.
Ako pomalšia forma kardiovaskulárneho cvičenia môže poslúžiť aj podceňovaná joga, ktorá je excelentnou možnosťou, pretože pomáha aj zlepšovať silu a pružnosť a nevyžaduje si stanie či intenzívne požívanie nôh. O trochu väčší aeróbny vplyv môže mať potom pilates.
Len z využitím cvikov na strednú a hornú časť tela potom môžete absolvoval kvalitné kardio, ak využijete vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT), pri ktorom striedate intervaly cvičenia vo vysokej až maximálnej intenzite s krátkymi intervalmi oddychu.
Takýto krátky, bežne 20-minútový, tréning môžete cvičiť pravidelne aj viackrát do týždňa, keď pre zranenie nemôžete cvičiť inak. Len musíte dbať na to, aby ste si pre tréningy vyberali cviky tak, aby ste svalovým partiám dopriali oddych od intenzívnejšieho cvičenia aspoň jeden deň.
Do HIIT tréningu môžete zaradiť najrôznejšie cviky, ktoré využívajú nohy. Príkladom môžu byť skracovačky, dvíhanie nôh (ak zranenie umožní) či rôzne viackĺbové cviky na vŕšok, ako sú zhyby, rôzne druhy tlakov a príťahov.
Izolované cviky vám tiež nikto nezakazuje – bicepsové zdvihy, tricepsové extenzie či upažovania sú vám plne k dispozícii, no oproti viackĺbovým cvikom majú menšiu nevýhodu – aeróbne nie sú až také stimulujúce. Lepšie však niečo, ako nič.
Čítať ďalší článok:
Tréning fitness modela (18. časť) – Ryan Terry a tréning rúk s bruchom Zdieľať na Facebooku