Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Tréning 08. 07. 2019

Cvičenie vo vode

ikonka
Možno ste boli na dovolenke a všimli ste si, že fitness inštruktorka cvičila s ľuďmi v bazéne. Možno ste ich videli cvičiť v mori. A možno vás len táto téma zaujíma. My sme videli tréning aplikovať v mori a vtedy nám napadlo, prečo o tom nenapísať článok. Dnes sa tak cvičeniu vo vode budeme venovať.

Už pri pohľade na súťažných plavcov vidno, že odpor vody na niečo dobrý bude. Pre bežných ľudí sa nebude jednať až o takú drinu, ale skôr o zábavné spestrenie tréningu, ktoré je však zdravou cestou predovšetkým k lepšiemu kardiovaskulárnemu zdraviu.

Tréning vo vode však nemusí byť určený len pre občasné cvičenie spojené s osviežením počas teplých letných dní, ale aj pre pravidelné, a to hlavne pre ľudí s chronickými bolesťami chrbta, artritídou, cukrovkou či obezitou. Už 2,5 hodiny týždenne majú pozitívny vplyv na vaše zdravie, a to v tej vode nemusíte len plávať.

Výhody cvičenia vo vode

Najväčšími výhodami cvičenia sú jeho „exotickosť“ a zábavnosť. V lete poslúži dobre aj ako osvieženie a vášmu tréningu môže dodať želané spestrenie. Najväčšou výhodou však je, že sa jedná o cvičenie s nízkymi nárokmi na kĺby.

Cvičenie vo vode je charakteristické izokinetickým pohybom, čo je efekt, ktorý určite poznáte – keď sa snažíte pohnúť rukami alebo nohami rýchlo, voda tlačí proti pohybu a tak je celý pohyb spomalený, kontrolovaný a prebieha v konštantnej rýchlosti. Také cvičenie tak telo stimuluje inak, ako je zvyknuté. Na to vplýva aj menšia gravitácia.

Tréningy v bazéne či v mori sú dobrým spôsobom, ako si vybudovať kardiovaskulárnu vytrvalosť a je jedno, či plávaním alebo aerobikom. Ak je voda chladnejšia, krv v tele prúdi rýchlejšie a aj to je benefitom.

Pre cvičencov venujúcim sa posilňovaniu môže byť cvičenie v bazéne dobrým doplnkom pre dni odpočinku, kedy slúžia ako aktívna regenerácia. Navyše, riziko zranenie je veľmi nízke v porovnaní s inými aktivitami.

Ako už bolo spomínané, cvičenie vo vode v sebe skrýva svoju zábavnosť. A vedci dokázali, že takýto druh fyzickej aktivity veľmi dobre stimuluje hormóny šťastia, a tak prispieva aj k znižovaniu stresu a k lepšiemu mentálnemu zdraviu.

Nevýhody cvičenia vo vode

Cvičiť celkom určite nemôžete vo vani. A nie každý má doma k dispozícii bazén. Preto je tou najväčšou nevýhodou prístupnosť. Musíte si totiž nájsť plaváreň, ktoré väčšinou majú na naše príjmové pomery relatívne vysoké vstupné, ak ich chceme navštevovať pravidelne.

Keď už by ste aj do plavárni chodili, ďalší problém spočíva v tom, že pokiaľ nebudete cvičiť skupinovo, tak je šanca, že ak je v bazéne či okolo neho viac ľudí, tak vám vaša hanblivosť nedovolí takto tam „blbnúť“.

Časom vás môžu odlákať aj iné aktivity, ktoré sa javia ako časovo efektívnejšie, hoci nie sú až také šetrné. Vo vode totiž spálite menej kalórií, a tak ak je vašim cieľom skôr chudnutie, tak nájdete lepšie aktivity. Už len cvičením na rotopede spálite dvojnásobné množstvo kalórií.

Ďalšie nevýhody sa týkajú zdravia. Vody v bazénoch býva doplnené o chemikálie, predovšetkým chlór, ktoré zabíjajú škodlivé baktérie. Uvoľňujú sa však aj do ovzdušia, čo môže spôsobiť problémy s dýchaním u astmatikov. Navyše môže dôjsť k podráždeniu očí a u niektorých ľudí i pokožky.

Dobrá voľba?

Plávanie i vodný aerobik ponúkajú mnoho výhod, ale nie sú pre každého. Spestriť tréning alebo využívať ho ako doplnok pri aktívnej regenerácii môžu aj kulturisti, no pravidelne sa hodí skôr pre starších ľudí, pre ľudí s rôznymi chronickými problémami (viď. vyššie) či pre tehotné ženy.

Článok bol pôvodne vydaný: 02.09.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist