InstagramFacebookYoutube
Tréning

Štyri najhoršie spôsoby hojenia tréningových zranení

24. 4. 2023
Štyri najhoršie spôsoby hojenia tréningových zranení
Ľudia, ktorí utrpia pri cvičení poranenie, často berú zodpovednosť za hojenie do svojich vlastných rúk. Zlými technikami si však môžu viac ublížiť, ako pomôcť. Dajte si pozor najmä na štyri spôsoby zotavovania, ktoré možno kategorizovať za najhoršie.

Doktor John Rusin pre T Nation poukázal na štyri rehabilitačné metódy, ktoré sú často využívané pre liečenie poranení, no majú pritom len minimálne prínosy a môžu hojenie dokonca predĺžiť.

Oddych, ľad, kompresia, pozdvihnutie

Tento koncept v roku 1978 spopularizoval doktor Gabe Mirkin a dodnes ho veľa športovcov využíva. Samotný Mirkin však v roku 2014 priznal, že to nie je správny koncept hojenia zranení. Ľad dokonca hojenie v skutočnosti predlžuje. Lepšie je oddych a ľad z tohto konceptu vyradiť. Kompresia a pozdvihnutie zranenej oblasti sú však stále efektívne a mali by sa uprednostňovať pri ľahších až miernych zraneniach. S pohybovou rehabilitáciou môžete pozvoľna začať už na druhý deň.

Článok pokračuje pod reklamou


Masáž penovým valcom

Ak musíte každý jeden deň masírovať rovnakú oblasť penovým valcom, asi nemá na vás želaný účinok. Ide však o neefektívny nástroj regenerácia z ľahkých poranení. Lepšie je penový valec využívať len na veľké svaly, ako sú stehná a latissimy. Na ostatné partie sa už príliš nehodí a je lepšie použiť u nich vlastné prsty. Dôležité je tiež vedieť, čo s nimi robiť. V tom by ste sa mali vzdelávať.

Kineziologické, tejpovacie pásky

Nie je nič nezvyčajné, že ich vidíme u športovcov priamo v zápale boja. Od ich spopularizovania sa urobilo viacero výskumov, ktoré sa pozreli na to, či znižujú bolesť a zlepšujú výkonnosť. Väčšina z nich ukázala, že tomu tak nie je. Existujú však experti, ktorí prisahajú, že ide o skvelý nástroj na podporenie výkonnosti. Aká je však šanca, že k tomu dôjde u amatéra, ktorý nevie, ako presne má pásky na seba nalepiť? Ak ich chcete používať, choďte za certifikovanými odborníkmi.

Strečing

Mnoho ľudí si naťahuje stuhnuté stehenné svalstvo alebo strečingom rieši bolesti v krížoch. Mnohí k tomu pristupujú aj pri svalových zraneniach v oblastí bedier či chrbtice. Nie je to však efektívne. A aj ak chcete robiť strečing pred športovaním s úmyslom znížiť pravdepodobnosť zranenia počas športového výkonu, nemali by ste to robiť. Strečing pred záťažou môže znížiť výkonnosť. Pre bežných cvičencov je v takom prípade lepšie venovať čas dynamickému strečingu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist