InstagramFacebookYoutube
Výživa

Šesť jedál a nápojov, ktoré sú dosť zlé pre vaše srdce

8. 9. 2023
Šesť jedál a nápojov, ktoré sú dosť zlé pre vaše srdce
Na zdraví vášho srdca záleží, a preto by ste nemali vedome robiť veci, ktoré ho ohrozujú. Často je to práve príjem určitých jedál, ktoré majú neblahý vplyv na najdôležitejší sval tela.

Zámorská autorka Isabela Baumová pre magazín Men’s Health poukázala na šesť jedál a nápojov, ktoré certifikovaná odborníčka Kelly Jonesová odporúča v našej strave obmedzovať, ak sa chceme vyhnúť srdcovocievnym chorobám.

Margarín

Mnoho margarínov obsahuje palmový olej, ktorý sa so zdravým srdcom nekamaráti. Obsahuje triglyceridy, ktoré zvyšujú riziká mŕtvice, infarktu či upchávania ciev. Taký olivový olej alebo tuky z avokáda, sú na opačnú stranu, pre zdravie srdca prínosné.

Článok pokračuje pod reklamou


Vysmážané jedlá

Vysmážanie alebo fritovanie jedál zvyšuje ich kalorický objem. A nejde o dobré kalórie, ide o tzv. prázdne kalórie. Potenciálne tráviace komplikácie sú len menším nepohodlím v porovnaní s tým, že vďaka týmto pokrmom môžete pribrať na váhe a zvýšiť si riziká srdcovocievnych ochorení. Raz za čas to neuškodí, ale nerobte z nich stabilnú súčasť vašej stravy.

Dressingy bez tuku

Radi si robíte zeleninové šaláty, dobré pre vás. No, veľmi jednoducho si ich môžete pokaziť, keď zvolíte nevhodný dressing. Obzvlášť pozor si treba dať pozor na tie odtučnené, ktoré môžu vyvolávať dojem, že sú zdravie, no v skutočnosti len obsahujú viac sacharidov. Tuky pritom tiež v určitej miere potrebujete, aby sa v tele dokázali absorbovať niektoré vitamíny, ako D a E, ktoré podporujú dobré zdravie srdca a ciev.

Mliečne šejky s kofeínom

Hneď ako začnete pridávať do kávy cukor, sladené sirupy, smotanu či karamelovú omáčku, začnete z inak zdravého nápoja robiť nezdravý nápoj s množstvom prázdnych kalórií. Čím menej toho káva v sebe má, tým lepšia je.

Energetické nápoje i príliš veľa alkoholu

Energetické nápoje sa kupujú, aby vám dodali energiu. Pravdou však je, že okrem kofeínu obsahujú aj iné stimulačné látky, ktoré sú zastúpené vo vysokých dávkach a ktoré sa spájajú so srdcovocievnymi komplikáciami, hlavne, ak sa miešajú s alkoholom alebo pijú počas intenzívnej fyzickej aktivity. Namiesto nich by ste mali vsadiť na kávu alebo čaj, prípadne jesť tak, aby ste si udržovali hladinu energie čo najstabilnejšiu.

Príležitostne môžete piť alkohol, ktorý by nemusel byť problémom, pokiaľ ho nebudete piť v nadbytočnom množstve. Aj pri pití v miere však zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku a mŕtvice. Štandardne sa za „mieru“ považuje jeden pohárik za deň.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist