InstagramFacebookYoutube
Tréning

Sú hlboké drepy bezpečné a efektívne?

7. 9. 2023
Sú hlboké drepy bezpečné a efektívne?
Drepy sú výborným nástrojom na vybudovanie sily a svalov spodnej časti tela. Často sa však vedie polemika, kedy zastaviť pohyb dole. Sú hlboké drepy bezpečné a efektívne alebo treba pohyb zastaviť, keď sú stehná rovnobežné s podlahou?

Mnoho cvičencov sa obáva, že hlboké drepy môžu byť zlé na kolená. Na druhú stranu, nie je žiadnym tajomstvom, že práve hlboké drepy sú dôležité pre rozvoj sedacích svalov a stimuláciu testosterónu, čo spôsobuje rýchlejší rast svalovej hmoty.

Aké je teda odpoveď?

Článok pokračuje pod reklamou


„Niektorí odborníci varujú pred drepmi pod paralelnou hladinou, citujúc zvýšený potenciál zranenia svalov a spojivových tkanív. Avšak, na základe výskumu možno povedať, že tieto obavy sú vo väčšej miere neoprávnené pre väčšinu populácie,“ tvrdí Brad Schoenfeld z FitnessRx.

Hoci je pravda, že sila a tlak sa zvyšujú, čím je drep hlbší, no skutočné sily na postranné a krížne väzivá v kolenách sú pri plnom drese vcelku malé. Za najrizikovejšiu časť drepu považuje odborník skôr začiatočnú fázu pohybu – tlak na vonkajšie krížne väzivo je najvyšší pri 30 stupňoch ohybu kolena, tlak na postranné väzivo pri 90 stupňoch ohybu – bod, keď sú stehná rovnobežné s podlahou. Nie je to však také hrozivé, ako to môže znieť.

Najvyššie sily zaznamenané v akejkoľvek štúdii boli získané od vzpieračov, ktorí drepovali s dva a pol násobkom svojej váhy (cez 220 kg). A aj taká veľká záťaž bola pod silovou kapacitou väzov a šliach. Navyše, tie sa pravidelným cvičením posilňujú, takže sa zvyšuje aj úroveň ich tolerancie a znižuje riziko zranenia.

Nie pre každého sú hlboké drepy bezpečné. Ľudia, ktorí majú problémy s kolenami alebo majú za sebou operáciu kolena, by mali obmedzovať rozsah pohybu asi na 50 stupňov. Obzvlášť citlivý je na tlak meniskus, takže ak ste mali problémy s ním, mali by ste byť ešte o niečo opatrnejší.

Pokiaľ však máte kolená zdravé, zostáva vám už len jedna otázka – budú pre vás hlboké drepy prínosnejšie? Záleží to na vašich cieľoch. Štvorhlavý sval stehna je maximálne aktívny približne pri 80- až 90-stupňovom ohybe kolena. Ak teda chcete zlepšiť rozvoj tohto svalu, robte čiastočné drepy. Ak však chcete precvičovať viac aj sedacie svaly, robte hlboké drepy. Tieto svaly sú najviac aktívne práve v spodnej časti pohybu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist