Mnoho cvičencov sa obáva, že hlboké drepy môžu byť zlé na kolená. Na druhú stranu, nie je žiadnym tajomstvom, že práve hlboké drepy sú dôležité pre rozvoj sedacích svalov a stimuláciu testosterónu, čo spôsobuje rýchlejší rast svalovej hmoty.
Aké je teda odpoveď?
„Niektorí odborníci varujú pred drepmi pod paralelnou hladinou, citujúc zvýšený potenciál zranenia svalov a spojivových tkanív. Avšak, na základe výskumu možno povedať, že tieto obavy sú vo väčšej miere neoprávnené pre väčšinu populácie,“ tvrdí Brad Schoenfeld z FitnessRx.
Hoci je pravda, že sila a tlak sa zvyšujú, čím je drep hlbší, no skutočné sily na postranné a krížne väzivá v kolenách sú pri plnom drese vcelku malé. Za najrizikovejšiu časť drepu považuje odborník skôr začiatočnú fázu pohybu – tlak na vonkajšie krížne väzivo je najvyšší pri 30 stupňoch ohybu kolena, tlak na postranné väzivo pri 90 stupňoch ohybu – bod, keď sú stehná rovnobežné s podlahou. Nie je to však také hrozivé, ako to môže znieť.
Najvyššie sily zaznamenané v akejkoľvek štúdii boli získané od vzpieračov, ktorí drepovali s dva a pol násobkom svojej váhy (cez 220 kg). A aj taká veľká záťaž bola pod silovou kapacitou väzov a šliach. Navyše, tie sa pravidelným cvičením posilňujú, takže sa zvyšuje aj úroveň ich tolerancie a znižuje riziko zranenia.
Nie pre každého sú hlboké drepy bezpečné. Ľudia, ktorí majú problémy s kolenami alebo majú za sebou operáciu kolena, by mali obmedzovať rozsah pohybu asi na 50 stupňov. Obzvlášť citlivý je na tlak meniskus, takže ak ste mali problémy s ním, mali by ste byť ešte o niečo opatrnejší.
Pokiaľ však máte kolená zdravé, zostáva vám už len jedna otázka – budú pre vás hlboké drepy prínosnejšie? Záleží to na vašich cieľoch. Štvorhlavý sval stehna je maximálne aktívny približne pri 80- až 90-stupňovom ohybe kolena. Ak teda chcete zlepšiť rozvoj tohto svalu, robte čiastočné drepy. Ak však chcete precvičovať viac aj sedacie svaly, robte hlboké drepy. Tieto svaly sú najviac aktívne práve v spodnej časti pohybu.
Čítať ďalší článok:
Tréning kulturistu (50. časť) – Hadi Choopan a tréning hrudníka