Podobnosti medzi zhybmi a sťahovaním hornej kladky
Oba cviky vychádzajú prakticky z rovnakého pohybu a sú viackĺbové. Pri oboch precvičujete hornú časť tela, najmä chrbát, ale aj bicepsy, predlaktia a ramená. S cvičením nebudete mať problém ani pri jednom z nich, pretože kladkostroj i hrazda sú v posilňovni štandardnou súčasťou vybavenia. Doma bude z logistického hľadiska ľahšie cvičiť skôr zhyby, no zakúpiť sa dá aj kladka.Rozdiely medzi zhybmi a sťahovaním hornej kladky
Podstatným rozdielom je voľba záťaže. Na kladke si môžete nakladať záťaž pohodlne podľa ľubovôle. Pri zhyboch vás ovplyvňuje váha vášho tela a je o niečo ťažšie zvyšovať odpor. Musíte využiť jednoručku medzi nohami, záťažovú vestu, reťaze alebo niečo iné. Ťažšie sa tiež uľahčuje cvičenie, ak si na zhyby len zvykáte – potrebujete tréningového partnera alebo gumový pás, prípadne trénujete len negatívnu fázu opakovania.Samozrejme, aj pohyb je iný. Pri sťahovaní kladky telo sedí v stabilnej pozícii a hýbu sa ruky. Pri zhyboch sú ruky zafixované o statický objekt (hrazdu) a pohybuje sa telo. Viac mu pritom v pohybe pomáhajú aj doplnkové svaly. Rozdielom je najmä to, že pri zhyboch sa viac zapája do činnosti stred tela a hoci sa to nezdá, v strehu sú aj bedrá. Cvik je náročnejší.
Kedy cvičiť zhyby a kedy sťahovanie hornej kladky?
Ak sa chcete vyhnúť frustrácii a chcete maximalizovať výsledky svojej snahy, mali by ste vedieť, kedy ktorý cvik využiť. A hoci sú zhyby náročnejšie, mali by ich uprednostňovať aj začiatočníci ešte skôr, aby začnú využívať iné cviky na chrbát. Zhyby sú vhodnejšie aj pri budovaní sily, vrátane sily úchopu.Pokiaľ ide o budovanie svalovej hmoty, dôležité je udržovať napätie v svaloch v čo najväčšom rozsahu pohybu. V tomto smere sú preto väčším prínosom sťahovania hornej kladky, pri ktorých nad tým budete mať väčšiu kontrolu. Umožnia vám pohodlnejšie cvičiť aj zhadzované série, a tak sú vhodné aj pri nedostatku času.
Najlepším rozhodnutím je však zahrnúť do tréningového programu oba cviky. Vybudujete tak silné i svalnaté telo, podporíte svoju výkonnosť pri iných cvikoch a športoch a zlepšíte držanie svojho tela.
Čítať ďalší článok:
Tréning fitness modela (21. časť) – Jaco de Bruyn a tréning hrudníka a brucha Zdieľať na Facebooku