Cvičenie by nemalo byť len o pálení tukov, budovaní svalov, zlepšovaní kondície či náraste sily. Cenná je aj svalová vytrvalosť, na ktorú mnoho ľudí nevenujúcich sa vytrvalostným športom zabúda. Zlepšuje však výkonnosť a dokonca znižuje riziko zranení, zlepšuje držanie tela a zísť sa môže aj v niektorých životných situáciách.
Podporiť svalovú vytrvalosť si môžete precvičovaním nasledovných cvikov:
Bicyklové skracovačky – zvýšiť vytrvalosť brušných svalov vám pomôžu obyčajné bicyklové skracovačky. Venujte sa im aspoň 30 sekúnd bez prestávky, dajte si krátku pauzu a zopakujte. Cvik je z hľadiska vytrvalosti prínosom aj pre štvorhlavý sval stehna.
Doska (plank) – buduje vytrvalosť nie len svalov stredu tela, ktoré sú pre športovcov veľmi dôležité, ale aj ramien, rúk či dokonca hrudníka, nôh a sedacích svalov. Na začiatku stačí cieliť na 20 sekúnd v pozícii, následne treba čas naťahovať s aspoň 5-sekundovými prírastkami.
Široké drepy s pauzou v dolnej pozícii – dajte si nohy širšie ako sú vaše bedrá, špičky nastavte mierne do strán a urobte drep. V spodnej časti sa snažte vydržať aspoň 30 sekúnd. Okrem vytrvalosti nôh budete pracovať aj na vytrvalosti sedacích svalov a svalov stredu tela.
Predkopnutie nohy s pauzou v hornej pozícii – pri tomto cviku si okrem vytrvalosti prednej časti stehien a spodnej časti brucha precvičíte aj rovnováhu a pružnosť. Chyťte sa stoličky alebo iného pevného objektu a predkopnite nohu dopredu. Hore ju zadržte a snažte sa vydržať 20-30 sekúnd. Intenzitu môžete zvýšiť krátkymi pulzujúcimi pohybmi nohy hore-dole.
Vystieranie nohy v pozícii na štyroch – dajte sa na štyri a striedavo vystierajte dozadu svoje nohy. Robte to pomaly a po vystretí nohy na sekundu až dve pohyb zastavte. Takto cvičte 30 sekúnd. Pre lepšiu efektivitu nakoniec ešte každú nohu nechajte 30 sekúnd vystretú. Okrem sedacích svalov a hamstringov stimulujete aj spodnú časť chrbta, ramená a dokonca aj hrudník.
Čítať ďalší článok:
Tréning kulturistu (51. časť) – Nick Walker a tréning chrbta Zdieľať na Facebooku