InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Päť živín, ktoré vám posilnia vlasy aj nechty

Autorka: Lucka  /   13. 1. 2024
Päť živín, ktoré vám posilnia vlasy aj nechty
Výživa rozhoduje nie len o tom, ako bude vyzerať vaša postava či aké pevné zdravie budete mať, ale napríklad aj o tom, v akom stave budete mať svoje vlasy a nechty. Ak práve v najlepšom stave nie sú, nemusíte zúfať.

Nasledujúcich päť živín vám vlasy aj nechty posilní, vďaka čomu budú pevnejšie, žiarivejšie a zdravšie:

Bielkoviny

Z makroživín sú významné bielkoviny, ktoré by mali byť základom vyváženej stravy. Tak ako sú stavebnými prvkami svalov, tak sú aj stavebnými prvkami vlasov a nechtov. Preto by si na ich príjem mali dávať pozor najmä vegáni a vegetariáni. A hoci živočíšne zdroje sú na bielkoviny najbohatšie (mäso, mliečne produkty, vajcia), nájdeme ich aj medzi rastlinnými – napríklad v strukovinách, orechoch či obilninách.

Článok pokračuje pod reklamou


Omega-3 mastné kyseliny

Sú dôležitou súčasťou zdravej výživy z mnohých dôvodov. Ak máte nedostatok esenciálnych mastných kyslín, môžu vás potrápiť lupiny, suché a krehké vlasy. Získať ich môžete z tučných rýb (losos, tuniak), vajec, vlašských orechov, chia semienok alebo z doplnku výživy.

Vitamín A

Prvý z cenných vitamínov pre zdravie temena hlavy je vitamín A, ktorý pomáha udržovať vlasy v zdravom a peknom stave. Jeho najlepšími zdrojmi sú mrkva, brokolica, špenát, sladké zemiaky, mango, melón, marhule či vajcia.

Biotín

Biotín je súčasťou komplexu vitamínov B a jeho nedostatok môže viesť ku krehkým vlasom alebo k vypadávaniu vlasov. Taktiež posilňuje nechty a bráni ich štiepeniu. Okrem suplementov ho môžeme nájsť vo vajciach, ryži, banánoch či ovsenej kaši.

Zinok

Máme tu aj zástupcu z radu minerálov. Zinok nepomáha len udržovať silný imunitný systém, ale pomáha aj regulovať schopnosť tvoriť si nové proteíny, ktoré sú stavebnými blokmi aj vlasov a nechtov. Jeho nedostatok preto vedie k rednutiu vlasov a ku krehnutiu nechtov. Z prírodných zdrojov sú naň bohaté fazuľa, ustrice, kešu orechy, celozrnné produkty či mäso.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist