Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 30. 08. 2019

Zemiaky – vieme, čo jeme?

ikonka
Zemiaky sú jednou z najdôležitejších poľnohospodárskych plodín na svete. Len zriedkavo sa stretnete s niekým, kto ich v ani jednej z ich foriem nemá rád. Využívajú sa veľmi často, a preto sa dnes pozrieme na to, čo vlastne s takou obľubou konzumujeme.

Zemiaky sa v súčasnosti pestujú prakticky v každom kúte sveta s logickými výnimkami, ktorými sú tropické, arktické a subarktické oblasti. Svoj pôvod však majú v dnešnom Peru, kde sa spočiatku pestovali v horských a podhorských oblastiach, kde sa nedarilo kukurici. Postupne sa začali rozširovať do celého sveta z Peru, Bolívie a Čile, odkiaľ pochádzajú európske odrody. Na „starý kontinent“ prišli v 16. storočí a ľudia sa im spočiatku bránili a báli sa, že škodia zdraviu, preto ch väčšinou pestovali na okrasu. S konzumáciou a väčším pestovaním sa začalo v Británii, z ktorej potom putovali aj do Severnej Ameriky. Na Slovensko prvýkrát zavítali pravdepodobne v polovici 17. storočia.

Zemiakom viac vyhovuje chladnejšie vlhké podnebie a v súčasnosti je ich najväčším producentom Čína. O polovicu menej ich vyprodukuje India, po ktorej nasledujú Rusko, Ukrajina, Spojené štáty a Nemecko. Peru patrí 19. miesto a Slovensko v roku 2008 obsadilo v rebríčku 86. pozíciu.

Nutričné fakty o zemiakoch

Zemiaky v stogramovej porcii obsahujú zhruba 62 kalórií. Z makroživín v nich dominujú sacharidy, ktorých je zhruba 16 gramov, z toho 6 gramov predstavujú cukry. Vláknina je obsiahnutá v 2,5 gramoch. Obsahujú aj zhruba dva gramy bielkovín a nepatrné množstvo tukov.

Hľuzy zemiakov obsahujú aj kyselinu citrónovú a významné množstvá minerálnych látok a vitamínov. Z prvej skupiny sú to hlavne magnézium, zinok, meď a draslík, ale aj železo, mangán, fosfor, vápnik, nikel i jód. Obsahujú aj vitamín C, ktorého obsah je však závislý od doby skladovania. Inak obsahujú aj vitamíny skupiny B

TOXICKÉ LÁTKY
Otrava zemiakmi je veľmi zriedkavá, no faktom je, že sa v nich nachádzajú toxické látky, hlavne solanín a chakonín, ktoré pri predávkovaní napádajú nervový systém a môžu spôsobiť dokonca aj smrť. Predovšetkým sú však lokalizované v listoch, stonkách, klíčkoch a v plodoch. Na hľuzách, ktoré sa konzumujú, sú len v miestach poškodenia. Varenie nad 170 stupňov celzia ich takmer úplne zničí a ich obsah je bežne taký nízky, že by človek také množstve zemiakov zjesť ani nevládal a navyše aj veľmi zle chutia.

Zdravotné výhody zemiakov

Zemiaky bývali kedysi zo zdravotného hľadiska podceňované, ale už viac nie sú len o sacharidoch. Za posledné roky sa objavilo niekoľko výhod, ktoré prinášajú pre človeka. Ich konzumácia napríklad redukuje zápaly a podporuje správne trávenie, ku ktorému pridáva aj ochranu pred rakovinou hrubého čreva.

Ich bohatý obsah vitamínu B6 zase blahodarne vplýva na nervový systém a balansuje náladu, čím bojuje proti stresu a depresiám. Takisto sú zemiaky prospešné aj pre zdravie srdca a udržiavanie krvného tlaku na normálnych hladinách.

Okrem toho štúdia dokazujú, že vďaka obsahu magnézia znižujú riziko vzniku obličkových kameňov. Tiež v sebe skrývajú všetko potrebné preto, aby zaistili optimálne zdravie pokožky. navyše, v surovej forme zmiešané s medom slúžia aj ako dobrá maska, prípadne sa surové zemiaky dajú aplikovať na popáleniny a vyrážky, čím sa znižuje svrbenie bolesť.

Článok bol pôvodne vydaný: 20.09.2013.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist