Zemiaky sa v súčasnosti pestujú prakticky v každom kúte sveta s logickými výnimkami, ktorými sú tropické, arktické a subarktické oblasti. Svoj pôvod však majú v dnešnom Peru, kde sa spočiatku pestovali v horských a podhorských oblastiach, kde sa nedarilo kukurici. Postupne sa začali rozširovať do celého sveta z Peru, Bolívie a Čile, odkiaľ pochádzajú európske odrody. Na „starý kontinent“ prišli v 16. storočí a ľudia sa im spočiatku bránili a báli sa, že škodia zdraviu, preto ch väčšinou pestovali na okrasu. S konzumáciou a väčším pestovaním sa začalo v Británii, z ktorej potom putovali aj do Severnej Ameriky. Na Slovensko prvýkrát zavítali pravdepodobne v polovici 17. storočia.
Zemiakom viac vyhovuje chladnejšie vlhké podnebie a v súčasnosti je ich najväčším producentom Čína. O polovicu menej ich vyprodukuje India, po ktorej nasledujú Rusko, Ukrajina, Spojené štáty a Nemecko. Peru patrí 19. miesto a Slovensko v roku 2008 obsadilo v rebríčku 86. pozíciu.
Nutričné fakty o zemiakoch
Zemiaky v stogramovej porcii obsahujú zhruba 62 kalórií. Z makroživín v nich dominujú sacharidy, ktorých je zhruba 16 gramov, z toho 6 gramov predstavujú cukry. Vláknina je obsiahnutá v 2,5 gramoch. Obsahujú aj zhruba dva gramy bielkovín a nepatrné množstvo tukov.Hľuzy zemiakov obsahujú aj kyselinu citrónovú a významné množstvá minerálnych látok a vitamínov. Z prvej skupiny sú to hlavne magnézium, zinok, meď a draslík, ale aj železo, mangán, fosfor, vápnik, nikel i jód. Obsahujú aj vitamín C, ktorého obsah je však závislý od doby skladovania. Inak obsahujú aj vitamíny skupiny B
TOXICKÉ LÁTKY
Otrava zemiakmi je veľmi zriedkavá, no faktom je, že sa v nich nachádzajú toxické látky, hlavne solanín a chakonín, ktoré pri predávkovaní napádajú nervový systém a môžu spôsobiť dokonca aj smrť. Predovšetkým sú však lokalizované v listoch, stonkách, klíčkoch a v plodoch. Na hľuzách, ktoré sa konzumujú, sú len v miestach poškodenia. Varenie nad 170 stupňov celzia ich takmer úplne zničí a ich obsah je bežne taký nízky, že by človek také množstve zemiakov zjesť ani nevládal a navyše aj veľmi zle chutia.
Zdravotné výhody zemiakov
Zemiaky bývali kedysi zo zdravotného hľadiska podceňované, ale už viac nie sú len o sacharidoch. Za posledné roky sa objavilo niekoľko výhod, ktoré prinášajú pre človeka. Ich konzumácia napríklad redukuje zápaly a podporuje správne trávenie, ku ktorému pridáva aj ochranu pred rakovinou hrubého čreva.Ich bohatý obsah vitamínu B6 zase blahodarne vplýva na nervový systém a balansuje náladu, čím bojuje proti stresu a depresiám. Takisto sú zemiaky prospešné aj pre zdravie srdca a udržiavanie krvného tlaku na normálnych hladinách.
Okrem toho štúdia dokazujú, že vďaka obsahu magnézia znižujú riziko vzniku obličkových kameňov. Tiež v sebe skrývajú všetko potrebné preto, aby zaistili optimálne zdravie pokožky. navyše, v surovej forme zmiešané s medom slúžia aj ako dobrá maska, prípadne sa surové zemiaky dajú aplikovať na popáleniny a vyrážky, čím sa znižuje svrbenie bolesť.
Letný režim, pôvodne z : 20.09.2013.
Čítať ďalší článok:
Tréningový program GVT Zdieľať na Facebooku