InstagramFacebookYoutube
Tréning

Páľte kalórie bez nárazov: Tréningy na bicykli a vo vode

02. mája 2024
Páľte kalórie bez nárazov: Tréningy na bicykli a vo vode
Populárne spôsoby kardiovaskulárneho tréningu často zahŕňajú činnosti, pri ktorých dochádza k nárazom, ktoré neprospievajú vašim kĺbom. Podporovať chudnutie sa však dá aj tréningami, ktoré sú k vašim kĺbom šetrné. Príkladom sú aj nasledujúce dva tréningy, ktoré sú efektívne aj napriek tomu, že pri nich k nárazom nedochádza.

Tréning na bicykli

Tento tréning môžete absolvovať na bežnom bicykli, ak si nájdete vhodnú trať, ale je vhodnejší pre stacionárny bicykel. Keďže pri bicyklovaní nedochádza k nárazom ako pri behaní, je to skvelá voľba na podporu kardiovaskulárneho zdravia a chudnutia pre ľudí, ktorí behávať nemôžu.

Na úvod si zahrejete svaly a postupne zvýšite srdcový tep päťminútovým zahrievaním, pri ktorom budete šliapať v nižšej až strednej intenzite. Počas zahrievania postupne zvyšujte odpor. Následne príde hlavná časť tréningovej jednotky – šprinty, vďaka ktorým je tento tréning taký efektívny. 30 sekúnd bicyklujte s maximálnou snahou, následne 30 sekúnd šliapte s minimálnou intenzitou a nižším stupňom odporu. Ten si na konci oddychového intervalu znova zvýšte a absolvujte to celé znova ešte deväťkrát. Dokopy tak urobíte desať 30-sekundových šprintov. Následne ešte venujte päť minút bicyklovaniu v miernom tempe pri nižšom odpore, aby ste postupne vychladli. Po docvičení si poriadne ponaťahujte svaly dolných končatín.

Článok pokračuje pod reklamou


Plavecký tréning

Plávanie je prakticky tréning celého teľa. Keďže sa odohráva vo vode, je veľmi šetrné voči nášmu telu, šetrné voči našim kĺbom. Je pritom veľmi efektívne pre posilnenie svalov i podporu chudnutia. Zlepšené kardiovaskulárne zdravie je len bonusom.

Počas tohto tréningu strávite vo vode celú hodinu, a tak sa nezabudnite medzi jednotlivými cvičeniami občerstviť vodou. Na úvod sa budete 20 minút venovať plávaniu kraula. Plávajte, koľko zvládnete a následne si dajte na 1-2 minúty pauzu a plavte znova.

Po skončení 20-minútového okna si dajte na päť minút pauzu a následne prejdite na kraj bazéna, zachyťte sa rukami a 10 minút sa venujte kopaniu nohami, čím neposilníte len nohy, ale aj stred tela a doprajete oddych vršku tela. Po druhej päťminútovej pauze prejdete na plávanie štýlom znak a 20 minút budete plávať najdlhšie, ako viete predtým, ako si dáte pauza na 1-2 minútky. Po skončení časového okna môžete vyjsť z bazéna.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist