InstagramFacebookYoutube
Suplementy

CLA – pomôže vám k rýchlejšiemu chudnutiu?

15. 5. 2024
CLA – pomôže vám k rýchlejšiemu chudnutiu?
Už ste sa stretli so skratkou CLA? Ak ste sa už niekedy snažili schudnúť, je pravdepodobné, že áno. Ide látku, ktorú veľa ľudí užíva ako doplnok výživy práve na podporu chudnutia. Ide však o efektívny suplement?

CLA je označenie konjugovanej linolovej kyseliny. V prírode ju nájdeme v mäsa a mliečnych produktoch, ale jej obsah je relatívne malý, a preto ju zo stravy prijímame vo veľmi malom množstve. Otázkou, či skutočne pomáha k spaľovaniu tukov, sa zaoberal Brad Schoenfeld z Fitness Rx.

„Množstvo živočíšnych štúdií ukázalo, že suplementy s CLA pomáhajú urýchliť stratu tuku. Je zaujímavé, že tieto štúdie vo všeobecnosti odhalili malú alebo žiadnu zmenu v telesnej hmotnosti. Namiesto toho došlo k významnej zmene v kompozícii tela živočícha, ktorý mal viac svalov a menej tukov – to je veľmi povzbudivé zistenie v prospech suplementácie s CLA,“ poznamenal.

Článok pokračuje pod reklamou


Hoci presný mechanizmus účinku nie je známy, zdá sa, že CLA podporuje enzýmy páliace tuky a znižuje aktivitu enzýmov, ktoré podporujú uchovávanie tukov. Nanešťastie, menej povzbudivé sú štúdie na ľuďoch.

„Hoci profily lipidov sa o čosi zlepšili pri suplementácii CLA, väčšina ľudí pocítila len malé alebo žiadne prínosy z pohľadu telesnej kompozície. Prečo ten rozdiel medzi zvieratami a ľuďmi? Uvedomme si, že metabolizmus hlodavcov je približne sedemkrát rýchlejší ako ten u ľudí, čo znamená, že výsledky spaľovačov tukov sú zväčšené zhruba sedemnásobne,“ skonštatoval Schoenfeld.

Nájdu sa však aj štúdie, ktoré naznačujú, že z príjmu CLA by mohli ťažiť ľudia, ktorých trápi obezita. Tí môžu byť vo väčšej miere vystavený génu PPAR-gama, ktorý CLA pomáha neutralizovať a podporovať tak spaľovanie tukov. Chudší ľudia však tento problém nemajú, a tak také výsledky nedosiahnu.

Schoenfeld na záver konštatuje, že vzhľadom na cenu CLA doplnkov výživy a ich prínos, by ich využívanie neodporúčal. V budúcnosti by sa však podľa neho mohli vyvinúť nové izoméry CLA, ktoré by mohli byť pri chudnutí efektívnejšie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist