Phil Blechman z BarBend sa na tento spôsob stravovania pozrel s otázkou, ako ovplyvňuje našu chuť do jedla. Využil pritom závery Dr. Laynea Nortona, ktorý analyzoval štúdiu zverejnenú v roku 2023 v žurnále Nutrients snažiacu sa zistiť, či rôzne protokoly prerušovanej hladovky ovplyvňujú apetít inak.
V danej štúdii sa analyzovali hladovka, ktorá umožňuje len jedno jedlo denne, celková hladovka každý druhý deň, diéta 5:2 (5 dní v týždni jete normálne, 2 dni iba štvrtinu svojho bežného príjmu kalórií), bežné obmedzovanie kalórií pri chudnutí a podobne.
„Meta analýza nenašla dôkaz toho, že prerušovaná hladovka ovplyvňuje hlad, sýtosť, túžbu po jedle alebo potenciálnu spotrebu potravy inak, ako neustále obmedzovanie kalorického príjmu,“ skonštatoval Norton.
Hoci sa výnimky môžu nájsť a niektorí ľudia môžu cítiť, že pri prerušovanej hladovke sa necítia takí hladní, pri hodnotení vzorky väčšej ako 1000 účastníkov to neplatilo.
Meta analýza tiež prišla na to, že ľudia, ktorí dodržiavali kontinuálne obmedzovanie príjmu kalórií sa lepšie vyrovnali so zásahmi do diéty ako tí, ktorí dodržiavali určitú formu prerušovanej hladovky. V tomto smere boli proti prerušovanej hladovke tri štúdie z piatich, zvyšné dve nevideli rozdiel.
Pre potreby chudnutia a spaľovania tukov tak štatistiky nevychádza prerušovaná hladovka ako víťaz oproti často využívanej reštrikčnej diéte. A keďže nevychádza ani horšie, odkaz doktora Nortano je jasný: „Robte to, čo chcete.“
Inými slovami, základným princípom chudnutia je vytvorenie kalorického deficitu a je na vás, akým spôsobom ho vytvoríte.
Čítať ďalší článok:
Musíte cvičiť do zlyhania, aby vám rástli svaly? Zdieľať na Facebooku