InstagramFacebookYoutube
Výživa

Drobné triky pre chudnutie, o ktorých vedia odborníci na výživu

04. júna 2024
Drobné triky pre chudnutie, o ktorých vedia odborníci na výživu
Základné pravidlo chudnutia je, že treba jesť menej a cvičiť viac, no celý proces nie je až taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Rozhoduje v ňom každá maličkosť a my vám teraz ponúkame 12 drobných tipov, ktoré by vašu cestu za chudým telom mohli urýchliť.

Odborníčka na výživu Jennifer Cassettaová pre The Healty tvrdí, že neexistuje tip, ktorý by fungoval úplne na každého. Každý človek má svoje vlastné riešenie otázky chudnutia, no pomôcť k dosiahnutiu cieľa môže aj nasledujúcich 12 tipov a stratégií, ktoré sa možno až tak často nezdôrazňujú:

Prestaňte s diétou – dôležitejšie ako dodržiavanie redukčnej diéty je nastavenie svojej výživy v rámcu svojho životného štýlu tak, aby ste sa stravovali vyvážene a zdravo dlhodobo. Základom je obmedzenie spracovaných jedál a zvýšenie príjmu zeleniny a ovocia.

Článok pokračuje pod reklamou


Ignorovanie jedla alebo živiny nefunguje – mnohí ľudia sa pri chudnutí snažia vyhýbať svojmu obľúbenému jedlu, ktoré zvykli jedávať často, alebo nejakej živine, akú sú sacharidy, s nádejou, že im to pomôže. A hoci vám pomôže, ak obmedzíte príjem kalorickejších jedál či ingrediencií, ak sa im budete strániť dlhšie, môže to skončil výbuchom a prejedením. Mali by ste sa radšej zamerať na celkovú diétu a kalorický príjem.

Raz za čas si doprajte viac jedla – ak plánovite nepovolíte z tlaku chúťok, vypomstí sa vám to, keď ich explóziu nebudete mať pod kontrolou. Dôjde k prejedenie a nadmernému príjmu kalórií. Raz za týždeň si tak doprajte obľúbené jedlo, aj keď je na kalórie bohaté. Pomôže vám to aj mentálne.

V prvom rade sa starajte o seba – zabudnite na číslo na váha, ale zamerajte svoju pozornosť na starostlivosť o seba a svoje blaho. Robte veci, ktoré vám prospievajú. Užívajte si pohybové aktivity, jedzte kvalitné a výživné jedlá, robte činnosti, ktoré podporia vašu náladu a sebadôveru.

Na porciách záleží – aj zdravé jedlá môžu spôsobiť priberanie, ak to s nimi preženiete. Preto je vhodná mať predstavu o tom, ako veľká by mala byť správne porcia jedla.

Buďte pozornejší – to, že nejaká diéta fungovala u nejakej osobnosti, neznamená, že bude fungovať aj u vás. Každý človek má svoje individuálne potreby a tomu treba prispôsobiť aj chudnutie. Zameriavajte sa na to, ako sa cítite a ako máte jesť v odpovedi na váš fyziologický hlad. Tento prístup vás môže uchrániť pred emočným jedením.

Na raňajky jedzte bielkoviny – aspoň 20-30 gramov bielkovín na raňajky vás nasýti na niekoľko hodín a dokonca sa to prejaví aj tým, že vám večer nebude toľko chutiť jesť. Mnoho ľudí raňajky vynecháva, pretože si myslia, že im to pomôže. Neskôr počas dňa však majú tendenciu prijať viac kalórií.

Veďte si výživový denník – tento nedocenený nástroj vám poskytne pohľad na to, čo jete a kde robíte chyby vo svojej strave. Uvidíte to čierne na bielom. Uvedomíte si, ktoré vzorce stravovania vedú k pokrokom a ktoré nie.

Po jedle si vyčistite zuby – nielen znížite pravdepodobnosť výskytu zubného kazu, ale zároveň zabránite skorej chuti do jedla. Vyplatí sa to hlavne večer, kedy sa vám už nebude chcieť znova umývať zuby, a tak si radšej to maškrtu nedáte.

Nejedzte z taniera všetko – možno je ťažké nechať časť jedla na tanieri, ale táto stratégia vám pomôže znížiť kalorický príjem a naučí vás jesť menšie porcie.

Zvážte genomický test – pomôže zistiť, ako sa vaše gény správajú v prostredí a ako to ovplyvňuje vaše zdravie. Toto vyšetrenie vám pomôže zistiť, aké stratégie by pri chudnutí mohli u vás fungovať najlepšie.

Polovicu taniera zaplňte zeleninou – zelenina má nízky obsah kalórií a je výborným zdrojom vlákniny a vody, ktoré vás pomôžu lepšie nasýtiť. Na pohľad toho zjete viac, ale v skutočnosti prijmete kalórií menej a budete sýtejší.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist