InstagramFacebookYoutube
Výživa

Tuky sú potrebné: Toto značí, že ich neprijímate v dostatočnom množstve

7. 6. 2024
Tuky sú potrebné: Toto značí, že ich neprijímate v dostatočnom množstve
Tuky vo výžive majú zlú reputáciu. Aj oni sú však dôležité pre naše celkové blaho a zdravie. Ak ich konzumujete v miere, môžete zahodiť obavy, že z nich stlstnete. Vaše telo ich potrebuje a ak ich nemá dostatok, dá vám to najavo.

Tuky vám pomáhajú absorbovať niektoré typy vitamínov, podporujú rast buniek, liečenie rán, produkciu hormónov, sú zdrojom energie a podporuje zdravie mozgu a očí. Poznáme tuky „dobré“ (mononenasýtené a polynenasýtené tuky), ktoré treba vo výžive uprednostňovať, a „zlé“ (nasýtené tuky a trans-mastné kyseliny), ktoré treba obmedziť.

Pozri aj: Dobré tuky vs. zlé tuky

Článok pokračuje pod reklamou


Ak pociťuje nasledovných päť symptómov, mali by ste svoj príjem tukov zvýšiť:

Strata vlasov – prostaglandiny, tukové molekuly vo vašom tele, podporujú rast svalov. Ak konzumujete príliš málo esenciálnych tukov, môže sa to odraziť na kvalite vašich vlasov či obočia. Budú rednúť a vypadávať.

Zápaly pokožky – výskumy ukázali, že tuky sú esenciálnou súčasťou štruktúry buniek pokožky. Ich nedostatok vo výžive, tak môže ovplyvniť zdravie pokožky a viesť až k dermatitíde.

Pomalé hojenie rán – vaše telo potrebuje tuky, aby sa tvorili dôležité molekuly, ktoré kontrolujú zápalovú odozvu tela. Nedostatok tukov tento proces narúša, čo vedie aj k pomalšiemu hojeniu rán. K tomu vedie aj nedostatok vitamínov A a D.

Časté ochorenia – vážne obmedzenie príjmu tukov dokáže oslabiť váš imunitný systém, pretože tuky sú potrebné pre produkciu molekúl stimulujúcich aktivitu imunitných buniek. A oslabená imunita sa prejaví častejšími ochoreniami.

Deficit vitamínov – vaše telo potrebuje tuky, aby lepšie absorbovalo v tukoch rozpustné vitamíny, ako sú A, D, E a K. Nedostatok tukov spôsobí, že sa zvýši riziko nedostatku týchto vitamínov. To sa môže prejaviť zhoršením videnia po tme, neplodnosťou, opuchom ďasien, suchými vlasmi, stratou zubov, bolesťou svalov, zlou náladou či väčším výskytom modrín.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist