Chlieb pre vás nemusí byť len zdrojom energie. Môže byť aj zdrojom vlákniny, ktorá pomáha udržať zdravú mikroflóru, prospieva srdcu a kontroluje hladinu cukru v krvi. Týchto sedem druhov chleba obsahuje vlákninu aj iné cenné živiny:
Celozrnný chlieb – ide o najčastejšie spomínanú alternatívu k bielemu pečivu. Vďaka tomu, že je celozrnný, obsahuje viac vlákniny, antioxidantov, B vitamínov, minerálov a zdravých tukov.
Celozrnný chlieb so semienkami – v podstate ide o vylepšenú verziu predošlej alternatívy, v ktorej semená dodávajú viac zdravých tukov, o trochu viac vlákniny a bielkovín. Typicky ide o semená zo slnečnice, tekvice a ľanu.
Chlieb z naklíčených zŕn – vyrába sa z celách zŕn, ktoré naklíčili v kontrolovanom prostredí. Takýto chlieb má prínosy ako celozrnný chlieb, no vďaka klíčeniu sa stávajú živiny biologicky dostupnejšie, takže sa ľahšie vstrebávajú. Obsahujú tiež viac aminokyselín.
Celozrnný ražný chlieb – raž má vysoký obsah vlákniny nielen v otrubách, ale aj v endosperme. V porovnaní s inými výrobkami z iných obilnín, má nižší glykemický index, vďaka čomu sa hladina cukru v krvi znižuje veľmi pomaly. Uistite sa, že ražný chlieb je naozaj celozrnný.
Ovsený chlieb – je zdravý vďaka zdravotným prínosom ovsa, ktorý prospieva imunitnému systému i črevnej mikroflóre. Je bohatý na bielkoviny a tiež mu nechýba významné množstvo vlákniny.
Viaczrnný chlieb – ide o chlieb, ktorý sa vyzvára z dvoch alebo viacerých tipov obilnín. Ak sú ich zrná celé, môže vám poskytnúť vlákninu. Často je však ťažké posúdiť, či ide o chlieb z celých zŕn, preto treba pozorne čítať etikety.
Bezlepkový celozrnný chlieb – tento druh celozrnného chleba bol vymyslený pre ľudí, ktorí sú citliví na lepok alebo ich trápi celiakia. Hodí teda do bezlepkovej diéty a podobne ako obyčajný celozrnný chlieb, aj on je bohatý na vlákninu.
Čítať ďalší článok:
Bolí vás po behaní holenná kosť? Tieto tipy vám pomôžu k behu bez bolesti Zdieľať na Facebooku