InstagramFacebookYoutube
Výživa

Sladí a nemá kalórie: Je stévia pre nás bezpečná?

10. 1. 2025
Sladí a nemá kalórie: Je stévia pre nás bezpečná?
Konzumácia veľkého množstva cukru je spojená s narastajúcim rizikom srdcovocievnych ochorení, mŕtvice a niektorých typov rakoviny. Niektorí ľudia sa ho preto snažia nahrádzať alternatívami. Jednou z nich je aj stévia.

Ľudia sa snažia nahradiť sladkú chuť cukru umelými sladidlami, ktoré môžu mať tiež svoje negatívne stránky. Prirodzeným sladidlom, s ktorým sa často nespájajú, je spomínaná stévia. Je však pre nás naozaj bezpečná?

Stévia je ker, ktorý má svoj pôvod v Južnej Amerike. Jeho listy obsahujú glykozidy steviolou, ktoré majú sladkú chuť. Tie sú extrahované, aby sa z nich vytvorilo sladidlo známe ako stévia. Môže mať formu kvapalnú, tabletovú alebo práškovú. Hoci to nie je tak dávno, čo si získala popularitu, vytvorená bola v Japonsku už v 70. rokoch minulého storočia.

Článok pokračuje pod reklamou


Keďže je stévia o 200- až 400-krát sladšia ako cukor, na osladenie potrebujete len veľmi malé množstvo. Preto sa glykozidy steviolu spájajú aj s inými ingredienciami, aby sa zvýšila kvantita. To vedie k otázke ohľadom jej možných negatívnych účinkov.

Hoci stévia môže pomáhať so znižovaním krvného tlaku, mať protirakovinové účinky či byť bezpečná pre ľudí s cukrovkou druhého typu, pre niektorých ľudí nemusí byť vhodná.

Ak máte alergiu na ambróziu, mohla by byť pre vás stévia alergénom. K dnešnému dňu neexistujú ani presvedčivé dôkazy, že je bezpečná počas tehotenstva. Hoci neboli preukázané ani negatívne účinky, vždy je lepšie radšej pristupovať k jej využívaniu s opatrnosťou, keď je žena tehotná alebo dojčí.

Okrem toho môže stévia spôsobiť u citlivejších ľudí nadúvanie či nevoľnosť, ak sa využíva vo väčšom množstve viac ako 4 mg na kilogram hmotnosti človeka. Zmiešanú sú aj výsledky štúdií vplyvu stévie na mikroflóru v žalúdku a črevách. Niektoré ukazujú pozitívny vplyv, niektoré negatívny, niektoré žiaden. Treba to vziať do úvahy.

Glykozidy steviolu majú podobnú štruktúru ako steroidy, a preto existujú obavy, že by mohli ovplyvňovať hormóny, ako je progesterón, ktorý sa spája s depresiou a priberaním. Ľudia často využívajú stéviu pri chudnutí, no majú tendenciu jej silu preceňovať. Ak chcú s chudnutím uspieť, musia upraviť svoj životný štýl a pravidelne sa hýbať.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist