Jennifer Heimlichová z magazínu Shape napísala, že jej niekoľko expertov na športovú výživu povedalo, že 30-minútové okno na príjem bielkovín je viac-menej mýtus. Tejto téme sa tak rozhodla venovať podrobnejšie.
Prečo sa príjem bielkovín po tréningu odporúča?
Hlavnou myšlienkou je, že bielkoviny musíte po tréningu skonzumovať čo najskôr pre anabolické okno, čo je 30 až 60 minút dlhé obdobie po docvičení, počas ktorého je telo extra citlivé na proteínovú syntézu v svaloch, resp. proces budovania svalov. Aby k ich rastu dochádzalo, potrebujete bielkoviny.Jedenie bielkovín po docvičení tiež vplýva na imunitný systém. Keď trénujeme, imunitný systém je potlačený. Keď prijmeme po docvičení živiny, telo dostane signál, že už môže znova fungovať normálne.
Aký je argument proti užívaniu bielkovín okamžite po tréningu?
V roku 2013 viedol Dr. Bradley Schoenfeld štúdiu, ktorá ukázala, že načasovanie príjmu bielkovín v období okolo tréningu neurobí veľký rozdiel, keď príde na budovanie svalovej hmoty. Dodnes si za týmto záverom pevne stojí.„Myslím si, že by sme mohli povedať s dobrou dávkou istoty, že akékoľvek prínosy anabolického okna sú malé. Nenájdete dôkaz, ktorý by naznačoval, že ak cez to okno neskonzumujete bielkoviny, tak prídete o veľké prírastky,“ poznamenal pre Shape.
Schoenfeld tvrdí, že naše svaly zostávajú citlivejšie na príjem bielkovín plných 24 hodín po docvičení, a tak postačuje konzumovať bielkoviny ako súčasť bežných jedál.
Všetko je viac o celkovom príjme bielkovín za jeden deň. Ak sa snažíte budovať svaly, mali by ste prijať 1 až 1,6 gramu bielkovín na jeden kilogram svojej hmotnosti.
Aj napriek tomu, že sa anabolické okno preceňuje, mohlo by mať malý prínos pre kulturistov alebo iných elitných športovcov, ktorí zvyknúť absolvovať dve intenzívne tréningové jednotky po sebe.
Čítať ďalší článok:
Jedlá s obsahom cholesterolu: Ktoré jedla jesť a ktorým sa vyhýbať?