InstagramFacebookYoutube
Tréning

Pomáhajú drepy k celkovému rastu svalov viac ako iné cviky?

31. 3. 2025
Pomáhajú drepy k celkovému rastu svalov viac ako iné cviky?
Drepy sú mimoriadne efektívnym cvikom na rozvoj stehien a spodnej časti tela celkovo. Ich význam sa však zdôrazňuje aj pri budovaní funkčnej sily a zlepšovaní športovej výkonnosti. Zároveň sa dá stretnúť s tvrdením, že podporujú rast aj svalov hornej časti tela. Je to pravda?

Drepy sú často označované za „anabolickejší“ cvik ako ostatné. Ak je niečo anabolické, pomáha to s budovaním a obnovovaním svalov. Preto tí, čo sa snažia budovať svaly, sa snažia robiť všetko, čo pomôže zvýšiť anabolizmus a zabrániť katabolizmu, čo je úplný opak.

Drepy sú považované za mimoriadne anabolické z dôvodu, že stimulujú vo väčšej miere hormóny, ktoré podporujú anabolický stav v tele. Precvičujú veľké svaly, a tak sa výraznejšie zvyšuje hladina testosterónu, ako pri tréningu menších svalov.

Článok pokračuje pod reklamou


Otázkou už teda je, čo na to hovorí veda.

Existuje mnoho štúdií, ktoré skúmali hormonálny vplyv silových cvikov, ako sú drepy. Väčšina z nich tento vplyv merala pomocou hladiny testosterónu, rastového hormónu, IGF-1 a kortizolu, ktoré majú svoj vplyv na rast svalov.

Pokiaľ ide o samotné drepy, nájde sa tam hŕstka výskumov so zmiešanými výsledkami. Podstatne viac výskumov nájdeme, pokiaľ ide o ťažký silový tréning vo všeobecnosti. Tam je preukázaný vplyv na zvýšenie anabolickým hormónov a čím tvrdšie trénujete, tým je vyšší.

Avšak, tieto zmeny v hormónoch sú len dočasné a napríklad testosterón či IGF-1 sa vrátia na základnú hodnotu do pár hodín. A ani samotná zmena hladiny nie je taká významná. Znamená to teda, že ak by aj drepy boli anabolickejším cvikom ako ostatné, neurobilo by to v podpore rastu svalov nič významné.

To však neznamená, že by ste nemali drepy poctivo cvičiť. Ide o fantastický cvik pre efektívne budovanie sily a svalov dolnej časti tela. Tiež pomáhajú k zlepšeniu koordinácie a balansu, ako aj na začiatku spomínanej športovej výkonnosti.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2025 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist