Kvalita spánku by mala byť jednou z vašich priorít, pretože problémy s ním sa časom môžu pretaviť v chronické problémy. Štúdia novozélandskej Univerzity v Otagu však prichádza so zaujímavým a jednoduchým riešením: pravidelné intervaly silového cvičenia v nízkej intenzite počas večera.
Veľa ľudí, ktorí necvičia, majú problémy so spánkom. Netreba pritom veľa intenzity alebo množstva cvičenia, aby ste si zlepšili kvalitu a dĺžku spánku. Výskum zverejnený v BMJ Sports & Exercise Medicine zistil, že prínosy má aj cvičenie v nízkej intenzite.
Vedci už dlhodobo konštatujú, že cvičenie cez deň podporuje lepší spánok, ale autori spomínanej štúdie chceli zistiť, či je prínosné aj krátke cvičenie večer. Na experiment pozvali 28 ľudí, predovšetkým ženy, s vekovým priemerom 25 rokov.
Účastníci štúdie prišli do laboratória na dve stretnutia. Na prvom sedeli štyri hodiny a sledovali televíziu. Na druhom počas štvorhodinového sledovania televízie každú pol hodinu vykonávali tri minúty drepy, ktoré precvičia najväčšie svaly a nepotrebujete na ne žiadne náčinie ani veľa miesta.
Účastníci zo stretnutí odchádzali domov a výskumníci na diaľku monitorovali ich spánok. Zistili, že spali o 27 minút dlhšie, keď si večer zacvičili. Pokiaľ išlo o kvalitu spánku, tá bola rovnaká po oboch stretnutiach. To je však pozitívne zistenie pre existujúce obavy, že by cvičenie neskoro večer mohlo narúšať spánok.
Väčšinu účastníkov pritom predĺžení čas spánku dostal spod úrovne pod odporúčanou dĺžkou spánku (minimálne 7 hodín) na úroveň odporúčaní. Autori štúdie tak odporúčajú ľuďom najskôr vyskúšať takéto riešenie na zlepšenie spánku skôr, ako sa obrátia na lieky. Samozrejme, výsledky ich štúdie sa ešte musia potvrdiť v širšom meradle.
Čítať ďalší článok:
7 rozšírených mýtov a prerušovanej hladovke