Novinka na webe:  Sprievodca výberom tréningového plánu »
( v hlavnom menu nájdete medzi Užitočnými nástrojmi / Nástrojmi )
Výživa 17. 08. 2018

Bazalka a jej nečakané prospešné účinky

ikonka
Mnohí z vás o si o bazalke povedia že je to bylina, ktorá príjemné ochutí cestoviny. No len málokto vie, že jej konzumáciou chránite svoje srdce. A to nie je jej jediný prospešný účinok zo zdravotného hľadiska!

Bazalka v sebe obsahuje vitamín K, železo, vápnik a vitamín A. Tieto látky má v sebe v excelentnom alebo veľmi dobrom množstve. Nájdete v nej však aj iné živiny, ako sú omega-3 mastné kyseliny či vitamín C.

Spolu sa zapríčiňujú o to, že bazalka má nasledujúce zdravotné výhody:

Článok pokračuje pod reklamou


1. Pôsobí antibakteriálne

Antibakteriálne pôsobenie bazalky je spojené s jej obsahom esenciálnych olejov, akými sú estragol, linalool, cineol, eugenol, sabinén, myrcén a limonén. Olej z jej listov dokonca účinkuje aj vtedy, kedy si baktérie zvykli na bežne dostupné antibiotické lieky.

2. Posilňuje srdce

Bazalka v sebe obsahuje vitamín A, magnézium a mnoho iných živín, ktoré pomáhajú chrániť stehy buniek pred voľnými radikálmi v krvnom obehu, zlepšujú krvný obeh a pomáhajú zastavovať cholesterol od jeho oxidácie v krvnom systéme.

3. Bojuje proti zápalom

Jeden z olejov v bazalke, eugenol, dokáže blokovať enzým cyklooxygenáza v tele. Rovnakú funkciu majú aj protizápalové lieky ako aspirín či ibuprofen. Bazalka má však tú výhodu, že je prírodná a nie synteticky vyrobená.

4. Chráni DNA

Listy bazalky sú plne antioxidantov a iných fytonutrientov, z ktorých niektoré (orientín a vicenín) patria do rodiny flavonoidov. Tie sú spojené s ochranou bunkových štruktúr a chromozómov pred radiáciou a poškodením kyslíkovými radikálmi.

AKO JU KONZUMOVAŤ?

Okrem toho, že si ju môžete pridávať do cestovín, môžete ju aj pridávať na ochutenie nápojov, dressingov alebo iných jedál, ktorým dodá znamenitú chuť a pomôže zabiť mikróby, ktoré sa môžu skrývať v iných jedlách. Hoci sušená má tiež niektoré prospešné vlastnosti, najlepšie je čerstvá.

Článok bol pôvodne vydaný: 25.10.2013.

Oznam: Od 1. júla do 1. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 2. septembra.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

O čom píše Úspech.MNE.sk?

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku


Streftec - Webdesign & Media

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk
TOPlist