Ich názov je odvodený od slova Mandare, čo je vlastne pôvodný názov ostrova Maurícius, odkiaľ sa dovážali do Európy. Pôvodným domovom tohto ovocia však sú Čína a Japonsko. Najlepšie sa im darí v tropických a subtropických oblastiach. V súčasnosti je ich najväčším producentom s výrazným náskokom Čína, po ktorej sú v popredí Španielsko, Brazília, Japonsko, Turecko, Taliansko a Egypt.
Mandarínky a ich nutričný profil
Podobne ako pomaranče, aj mandarínky obsahujú málo kalórií. V 100 gramoch ich nájdeme len 53. Väčšina z nich prichádza z 13 gramov sacharidov. Mandarínky obsahujú aj necelý gram bielkovín, 0,3 gramu tuku a 1,8 gramu vlákniny.Z pohľadu vitamínov a minerálom sú veľmi bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je jedným z najmocnejších antioxidantov. Okrem toho sú dobrým zdrojom pektínu a rôznych prospešných fytochemikálií, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v dužine.
Mandarínky a ich výhody
Mandarínky boli na zdravotné účely využívané už v tradičných medicínach v Čine a Indii. Po rokoch výskumov však teraz môžeme skonštatovať, že skutočne so sebou prinášajú niekoľko pozitívnych vplyvov na zdravie.Už len samotná vôňa pozitívne ovplyvňuje náladu a správanie ľudí, no ich konzumácia so sebou prináša aj významnejšie benefity. Pomáhajú totiž znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi, zmierňujú reumatické bolesti a redukujú riziko viacerých chronických ochorení, infarktu, mŕtvice či dokonca rakoviny.
Citrusové ovocia má vo všeobecnosti pozitívny vplyv na imunitný systém, a tak i mandarínky poskytujú oporu pri nádche či chrípke. Posilňujú kosti a tuby, predchádzajú zápche, brzdia zápaly a pozitívne sú aj pri snahe chudnúť. Okrem toho, že majú málo kalórií, obsahujú aj synefrín, ktorý pomáha spaľovať tuky.
Letný režim, pôvodne z 8.11.2013.
Čítať ďalší článok:
Ako podporiť testosterón prirodzene v posilňovni? Zdieľať na Facebooku