Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Výživa 21. 07. 2020

Mandarínky bojujú proti chorobám i nadváhe

ikonka
Mandarínky sú menšie ako pomaranče a majú tenšiu kôru. Napriek tomu však podobne ako iné citrusy obsahujú mnoho užitočných vitamínov a minerálov. Mnoho ľudí ich navyše má pre ich chuť a ľahšie lúpanie radšej ako pomaranče.

Ich názov je odvodený od slova Mandare, čo je vlastne pôvodný názov ostrova Maurícius, odkiaľ sa dovážali do Európy. Pôvodným domovom tohto ovocia však sú Čína a Japonsko. Najlepšie sa im darí v tropických a subtropických oblastiach. V súčasnosti je ich najväčším producentom s výrazným náskokom Čína, po ktorej sú v popredí Španielsko, Brazília, Japonsko, Turecko, Taliansko a Egypt.

Mandarínky a ich nutričný profil

Podobne ako pomaranče, aj mandarínky obsahujú málo kalórií. V 100 gramoch ich nájdeme len 53. Väčšina z nich prichádza z 13 gramov sacharidov. Mandarínky obsahujú aj necelý gram bielkovín, 0,3 gramu tuku a 1,8 gramu vlákniny.

Z pohľadu vitamínov a minerálom sú veľmi bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý je jedným z najmocnejších antioxidantov. Okrem toho sú dobrým zdrojom pektínu a rôznych prospešných fytochemikálií, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v dužine.

Mandarínky a ich výhody

Mandarínky boli na zdravotné účely využívané už v tradičných medicínach v Čine a Indii. Po rokoch výskumov však teraz môžeme skonštatovať, že skutočne so sebou prinášajú niekoľko pozitívnych vplyvov na zdravie.

Už len samotná vôňa pozitívne ovplyvňuje náladu a správanie ľudí, no ich konzumácia so sebou prináša aj významnejšie benefity. Pomáhajú totiž znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi, zmierňujú reumatické bolesti a redukujú riziko viacerých chronických ochorení, infarktu, mŕtvice či dokonca rakoviny.

Citrusové ovocia má vo všeobecnosti pozitívny vplyv na imunitný systém, a tak i mandarínky poskytujú oporu pri nádche či chrípke. Posilňujú kosti a tuby, predchádzajú zápche, brzdia zápaly a pozitívne sú aj pri snahe chudnúť. Okrem toho, že majú málo kalórií, obsahujú aj synefrín, ktorý pomáha spaľovať tuky.

Článok bol pôvodne vydaný 8.11.2013.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist