InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Čo dokážu a čo nedokážu vitamíny a minerály

20. novembra 2013
Čo dokážu a čo nedokážu vitamíny a minerály
Vitamíny, minerály a iné výživové doplnky neexistujú preto, aby nahradili jedlo. Nedokážu nahradiť všetky živiny a výhody normálneho jedla, no sú predsa užitočné. Dnes si prezradíme, čo vitamínové a minerálne doplnky v skutočnosti dokážu a čo naopak nie.

Čo vitamíny a minerály dokážu?

Keď prostredníctvom normálnej stravy nie ste schopní prijať potrebné živiny, suplement ich dokáže doplniť tak, aby ich telo prijalo dostatok. Najčastejšie býva v strave nedostatok vápnika, draslíka, vitamínu D a vitamínu B12. Doplnky ich dokážu nahradiť tak, že telo chránime pred možnými chronickými následkami z ich nedostatku.

Množstvo štúdií tiež poukázalo na zdravotný výhody a efektivitu suplementácie chýbajúci živín v diéte. Ženy, ktoré boli v menopauze, mali hustejšie kosti a menšie riziko fraktúr, keď užívali vápnik a vitamín D vo forme doplnku výživy.

Článok pokračuje pod reklamou


Okrem toho, že doplnky vypĺňajú medzery vzniknuté v stravovaní, iné štúdia naznačujú, že vitamínové a minerálne tabletky môžu mať aj iné výhody, no konkrétne stále nie sú špecifikované a ich potenciál sa vedci snažia stále odhaľovať.

Čo vitamíny a minerály nedokážu?

Poznáte to príslovie – ak to znie až príliš dobre, zrejme to nie je pravda. To platí aj pri týchto suplementoch. Je nepravdepodobné, že vitamíny alebo minerály prijaté formou doplnku pôsobia pozitívne na chudnutie. Napriek tomu sa často s týmto tvrdením stretávame.

Takisto netreba veriť mnohým tvrdeniam na etiketách týchto výrobkov, ktoré tvrdia, že suplement má omnoho lepšie výsledky. Ide len o marketingové kroky, ktoré firmy môžu robiť, pretože tieto doplnky nie sú pod takou prísnou kontrolou ako lieky. Pokiaľ nie sú vedecky potvrdené, neočakávajte ich.

Multivitamíny sú už dlho považované za tajnú zbraň v posilňovaní zdravia a prevencii chronických ochorení. Podľa viacerých štúdií však to nemusí byť pravda. Jedna z amerických štúdií napríklad skúmala ich vplyv na prevenciu chronických ochorení a ukázalo sa, že na ňu nemajú žiaden vplyv.

Ak sa rozhodnete pre vitamínové a minerálne doplnky, neurobíte chybu, ale zase ani nečakajte zázraky. Nie nadarmo sa im hovorí „doplnky“. Podstatne pre celkové zdravie je to, ako sa postavíte k diéte a pravidelnému pohybu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist