SlovakFitness.sk

Suplementy 20. 11. 2013

Čo dokážu a čo nedokážu vitamíny a minerály

ikonka
Vitamíny, minerály a iné výživové doplnky neexistujú preto, aby nahradili jedlo. Nedokážu nahradiť všetky živiny a výhody normálneho jedla, no sú predsa užitočné. Dnes si prezradíme, čo vitamínové a minerálne doplnky v skutočnosti dokážu a čo naopak nie.

Čo vitamíny a minerály dokážu?

Keď prostredníctvom normálnej stravy nie ste schopní prijať potrebné živiny, suplement ich dokáže doplniť tak, aby ich telo prijalo dostatok. Najčastejšie býva v strave nedostatok vápnika, draslíka, vitamínu D a vitamínu B12. Doplnky ich dokážu nahradiť tak, že telo chránime pred možnými chronickými následkami z ich nedostatku.

Množstvo štúdií tiež poukázalo na zdravotný výhody a efektivitu suplementácie chýbajúci živín v diéte. Ženy, ktoré boli v menopauze, mali hustejšie kosti a menšie riziko fraktúr, keď užívali vápnik a vitamín D vo forme doplnku výživy.

Okrem toho, že doplnky vypĺňajú medzery vzniknuté v stravovaní, iné štúdia naznačujú, že vitamínové a minerálne tabletky môžu mať aj iné výhody, no konkrétne stále nie sú špecifikované a ich potenciál sa vedci snažia stále odhaľovať.

Čo vitamíny a minerály nedokážu?

Poznáte to príslovie – ak to znie až príliš dobre, zrejme to nie je pravda. To platí aj pri týchto suplementoch. Je nepravdepodobné, že vitamíny alebo minerály prijaté formou doplnku pôsobia pozitívne na chudnutie. Napriek tomu sa často s týmto tvrdením stretávame.

Takisto netreba veriť mnohým tvrdeniam na etiketách týchto výrobkov, ktoré tvrdia, že suplement má omnoho lepšie výsledky. Ide len o marketingové kroky, ktoré firmy môžu robiť, pretože tieto doplnky nie sú pod takou prísnou kontrolou ako lieky. Pokiaľ nie sú vedecky potvrdené, neočakávajte ich.

Multivitamíny sú už dlho považované za tajnú zbraň v posilňovaní zdravia a prevencii chronických ochorení. Podľa viacerých štúdií však to nemusí byť pravda. Jedna z amerických štúdií napríklad skúmala ich vplyv na prevenciu chronických ochorení a ukázalo sa, že na ňu nemajú žiaden vplyv.

Ak sa rozhodnete pre vitamínové a minerálne doplnky, neurobíte chybu, ale zase ani nečakajte zázraky. Nie nadarmo sa im hovorí „doplnky“. Podstatne pre celkové zdravie je to, ako sa postavíte k diéte a pravidelnému pohybu.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
co-je-to-berberin-a-preco-by-mohol-byt-pre-vas-prinosnyČo je to berberín a prečo by mohol byť pre vás prínosný? tieto-tri-latky-vam-pomozu-schudnutTieto tri látky vám pomôžu schudnúťmate-po-styridsiatke-toto-su-suplementy-pre-vasMáte po štyridsiatke? Toto sú suplementy pre vásznaky-toho-ze-uzivate-az-prilis-vela-probiotikZnaky toho, že užívate až príliš veľa probiotíkpat-doplnkov-vyzivy-ktore-vam-po-treningu-podporia-regeneraciuPäť doplnkov výživy, ktoré vám po tréningu podporia regeneráciu
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist