Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 15. 07. 2019

Tri mýty o tréningu hrudníka a chrbta

ikonka
Nie vždy sú veci také, ako sa zdajú. Dnes vám prinášame pohľad na tri zaužívané tvrdenia týkajúce sa tréningu hrudníka a chrbta, ktoré nie sú tak úplne pravdivé a napriek tomu sa často v posilňovni uplatňujú.

1. Tréning hrudníka vždy začnite na rovnej lavičke

V súčasnosti tento mýtus už možno zašiel do ústrania, no stále často počuť, ako jeden cvičenec druhému tvrdí, že najlepšie je tréning hrudníka začať tlakmi na rovnej lavičke. S tým súvisí aj známa otázka: „Koľko vytlačíš?“ Na nej nie je nič zlé, keďže benčpres patrí aj medzi vzpieračské cviky a je dobrým merítkom sily hornej časti tela. Ak však chcete svaly, dajte ego stranou. Mnoho ľudí cvičí najskôr na rovnej lavičke a potom nepodáva plnohodnotný výkon na šikmej, čím sa potom stále viac prehlbuje zaostávanie hornej časti hrudníka. A solídny hrudník by mal mať kvalitný aj vršok. Preto nie je zlé, začať práve na šikmej lavičke. Práve na nej by sa mala uskutočniť minimálne polovica vášho tréningu hrudníka. Ak z nej chcete vyťažiť maximum, uprednostnite ju pred cvikmi na rovnej lavici.

2. Najlepším cvikom pre hrudník je benčpres

Keď sa povie tréning hrudníka, ako prvé väčšine ľudí príde na rozum veľká činka, lavička a s nimi súvisiaci cvik benčpres. Ten je veľmi populárny, veľmi rozšírený a je síce užitočný, no na rozvoj svalov hrudníka nie je nutne najlepší. Skvelou náhradou sú tlaky jednoručnými činkami, pri ktorých sa rozvíjajú obe strany rovnako a predchádza sa svalovej a silovej nerovnováhe. Takisto je tiež dobré spomenú, že pri jednoručkách nie je ani potrebný tréningový partner. A isto uznáte, že vytláčať príliš veľkú váhu na veľkej činke bez neho je šialený nápad. A ak by ste ani neriešili to, že sa pod činkou zaseknete, zase by ste „nevymačkali“ z cviku maximum. Pri jednoručných činkách môžete pritom prísť až do bodu zlyhania.

3. Pre rozvoj chrbta stačia zhyby

Mnoho cvičencov zanedbáva tréning chrbta v podstate len z toho dôvodu, že ho nevidia v zrkadle. A to je veľká chyba. Silný chrbát sa postará o lepší telesný balans a pomáha aj pri tlakových cvikoch. Veľa z tých, ktorý ho aj cvičia, sa sústredí predovšetkým na sťahovanie kladky alebo na zhyby. No zhyby na rozvoj chrbta nestačia. Dôležitým aspektom pri jeho tréningu sú aj príťahy, čo už ide o veslovanie s kladkou, príťahy veľkej činky v predklone alebo príťahy jednoručky v predklone.

Článok bol pôvodne vydaný: 11.11.2013.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame




© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist