Pre ženy

Môžu ženy schudnúť bez cvičenia?

Autorka: Lucka  /   06. júla 2019
Môžu ženy schudnúť bez cvičenia?
Sme rôzne. Niektoré z nás sú ochotné urobiť všetko preto, aby schudli a neboja sa diéty ani cvičenia. Práve cvičenie môže byť niekedy strašiakom, a preto sa mnoho žien uchyľuje k rôznym špeciálnym diétam. Môžu však ženy schudnúť aj bez cvičenia?

Človek je vo všeobecnosti tvor lenivý, ale pokiaľ ide o cvičenie, zdá sa, že muži v ňom nájdu obľubu ľahšie ako ženy. Predsa – dokazujú si ním aj svoju mužnosť. Vidieť ženu behať na páse, cvičiť na cyklistickom či eliptickom trenažéry, nie je už nič neobvyklé. Stále však prichádza tá istá otázka: „Musím naozaj toľko cvičiť?“ Stručná odpoveď – nie.

Mnohé ženy takisto frustruje, že sa v posilňovni snažia, ale žiaden výsledok nevidia. Pravdou však je, že v tomto prípade je chyba u nich. Ak aj totiž dostatočne cvičia a výsledky neprichádzajú, znamená to, že nemajú v poriadku výživu.

Tu prichádza totiž jeden fakt – na to, aby ste schudli, potrebujete zo seba vydať viac energie, ako jej prijmete. A tu skutočne nezáleží na tom, ako takýto kalorický balans dosiahnete. Môžete ho dosiahnuť s cvičením aj bez neho.

Keď sa budete venovať cvičeniu, či už aeróbnym tréningom alebo posilňovaniu, vydávate zo seba energiu. To platí aj o bežných aktivitách ako sú chôdza či upratovanie. Táto energia sa pripočíta ku kalóriám spáleným v pokoji a spolu tvoria energetický výdaj. Na to, aby ste chudli, potrebujete ho mať vyšší ako je príjem energie, teda kalórie, ktorá počas dňa skonzumujete nie len jedlom, ale aj sladenými nápojmi, džúsmi, mliekom či alkoholom.

Ak by ste cvičenie zo svojho plánu vyradili, stále môžete viac kalórií spáliť ako prijmete. Väčší dôraz však bude kladený na výživu. Počas dňa bez cvičenia spálite menej kalórií ako s ním, a tak je zrejmé, že musíte aj skonzumovať menej kalórií. Vaša diéta teda bude musieť byť prísnejšia. To však so sebou prináša aj problém, keď svoj cieľ splníte a znova zvýšite kalorický príjem. Vtedy opäť priberiete. Preto špeciálne diéty nefungujú a frustrujú jo-jo efektom.

Odpoveďou teda je, že ženy môžu schudnúť aj bez cvičenia, aj keď je riziko, že nie dlhodobo. Dostať si diétu do perfektného poriadku je vec jedna, ale ak chcete svoju snahu vo výžive znásobiť, cvičenie je veľmi vhodnou cestou, ako proces spaľovania tukov urýchliť. Nemusí to byť pritom len nudné kardio. Môžete chodiť pravidelne na prechádzky či ešte lepšie – venovať sa tancu či zumbe. Kľúčom k dlhodobému úspechu je zmena životného štýlu, nie rýchle zázračné diéty.

Letný režim, pôvodne z : 05.04.2014.