Hrach siaty je hospodársky významná rastlina, ktorej plody sú lúsky obsahujúce dúževnaté semená, ktoré poznáme ako hrášky. Archeologické objavy hovoria o tom, že hrach bol známy už na konci neolitickej éry a vyskytoval sa na území dnešného Grécka, Turecka, Jordánu a Sýrie. Pôvod má však v Čine, z ktorej sa postupne rozšíril cez Stredomorie do celej Európy, pričom sa začal pestovať v Anglicku už na prelome 16. a 17. storočia.
Ročne sa na celom svete vyprodukujú asi tri milióny tón hrachu a najväčším producentom a exportérom je Kanada. Nasledujú ju Francúzsko, Čína, Rusko a India, ktorá je zároveň aj jeho najväčším importérom.
Nutričný profil hrachu
Hrach je bohatý bielkoviny a v 100 gramoch surové zeleného hrachu nájdeme päť gramov proteínov, ako aj 14 gramov sacharidov a päť gramov vlákniny. Spolu má 81 kalórií a neobsahuje tuk ani cholesterol.Mladý hrášok je bohatým zdrojom vitamínu C a takisto v ňom nájdeme aj významné množstvo niektorých vitamínov zo skupiny B. Obsahuje aj vitamín K, vitamín A a z minerálov predovšetkým draslík a fosfor. Nájdeme v ňom aj horčík, vápnik a zanedbateľné množstvo iných minerálov, ako sodík, železo či zinok.
Mladý čerstvý hrášok obsahuje najviac živín, varením sa strácajú predovšetkým vitamíny.
Hrach a jeho výhody pre zdravie
Niacín obsiahnutý v hrachu sa zaslúži o to, že sa u vás zníži hladina zlého cholesterolu. Nie len preto však má prospešné účinky pri prevencii srdcovocievnych ochorení. Obsahuje totiž antioxidanty a protizápalové látky, ktoré prečisťujú cievy. Vitamíny zo skupiny B zase redukujú hodnoty homocysteínu, ktorý sa označuje za „tichého zabijaka“.Hrach reguluje hladinu krvného cukru a pre svoje nutričné zloženie sa hodí pri diéte. Dokonca predchádza rakovine žalúdka. S tráviacim traktom súvisí aj jeho vlastnosť bojovať proti zápche. Vo všeobecnosti zlepšuje stav čriev.
Ak potrebujete dobiť energiu, hrách vám k tomu napomôže. Taktiež má účinky proti starnutiu posilňuje imunitný systém a predchádza vráskam, artritíde, bronchitíde, osteoporóze, kandidóze a dokonca Alzheimerovej chorobe. Vitamín K pomáha vápniku zlepšovať stav kostí.
Letný režim, pôvodne z : 21.02.2014.
Čítať ďalší článok:
Zaútočte na tuky týmto tabata tréningom