Suplementy

BCAA pomáha znižovať obednú únavu

14. mája 2014
BCAA  pomáha znižovať obednú únavu
Cítite sa často popoludní unavení? Keď k tomu príde, je náročné sa sústrediť a urobiť dobrú prácu či už v robote, škole alebo v posilňovni. Na únavu, ktorá vzniká v čase obeda, je však riešenie aj v poli suplementov – BCAA.

BCAA sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo. Ich úlohou je zlepšiť regeneráciu, silu, výkon a podporiť nárast svalovej hmoty. Pomáhajú aj k lepšej imunite a viaceré výskumy ukazujú, že bojujú aj s obednou únavou.

Mnohí ľudia ich potvrdzujú v praxi, keď už niekoľko minút po ich užití pociťujú nárast energie a koncentrácie. Najlepšie však z toho je, že BCAA nemajú negatívny vedľajšie účinky ako kofeín, energetické nápoje a ostatné bežné stimulanty.

Ako je to ale možné?

Keď sú váš mozog a telo unavené, produkujú viac hormóny serotonínu. Čím ho viac vyprodukujú, tým sa cítite viac unavení. Štúdie však ukazujú, že práve rozvetvené aminokyseliny dokážu zabrániť ďalšej produkcii serotonínu.

Ich účinok ešte zdôrazňuje fakt, že takisto znižujú hladinu kortizolu. Kortizol je stresový hormón, ktorý okrem iného nepriaznivo vplýva na naberanie svalov a chudnutie tukov. Áno, tiež vplýva na vznik únavy. BCAA ho znižujú pomerne výrazne.

Aká je účinná dávka?

Efektívne množstvo prijatých rozvetvených aminokyselín závisí od toho, aká je vaša hmotnosť. Čím ste ťažší, tým ich potrebujete prijať viac. Vo všeobecnosti platí, že budete potrebovať užiť zhruba 5 gramov, ak vážite menej ako 70 kilogramov. Ak vážite viac, dajte si 10-gramovú dávku.

Tieto dávky sú také, aké výskumy preukázali za účinné u mužov i žien. Vaše dávky môžu byť odlišné, preto ich môžete jemne prispôsobiť. Nemusíte ich však užívať viac ako 20 gramov. To už je len cestou, ako vyhodiť peniaze. Dokonca niektoré výskumy ukazujú, že vysoké dávky tento prospešný efekt znižujú.