V tomto článku prinesieme tipy, ako sa lepšie vyrovnať s prokrastináciou v cvičení. V prvom rade je však musíme vysvetliť, čo to vlastne ta prokrastinácia je. Ide o pojem, ktorý pochádza z latinského „pro crastinus“, čo v preklade znamená „na zajtrajšok“. Vyjadruje chorobné odkladanie dôležitých úloh, pri ktorom úlohu zohráva psychika. Ako teda s ňou bojovať, ak chcete začať cvičiť?
1. STANOVTE SI DOSIAHNUTEĽNÉ CIELE
Stanovovanie si cieľov je spôsobom, ako sa udržať na dráhe a dodávať si motiváciu. Ak si však nestanovíte realistické a dosiahnuteľné ciele, môže sa to skôr zmeniť na negatívum, ktoré u vás bude podporovať frustráciu. Nakoniec sa pristihnete pri prokrastinácii. Stanovujte si preto dosiahnuteľné ciele a postupne si stanovte čoraz ťažšie a ťažšie. Stále však realistické.
2. APLIKUJTE MINIMALIZMUS
V prípade, že vás postihla prokrastinácia, odborníci na osobný rozvoj odporúčajú, aby ste začali aktivity, ktoré odkladáte, vykonávať v minimálnom čase. Zo začiatku si stanovte čas iba 10 alebo 15 minút, po ktorých prestanete cvičiť. Časom vás to bude lákať viac k prekročeniu limitu, ktorý postupne natiahnete trebárs až na hodinu. A keď sa vám potom nebude chcieť odcvičiť hodinový tréning, opäť si povedzte, že budete cvičiť len 10 minút. Je pravdepodobné, že keď odcvičíte desať minút, chytí vás to a nakoniec bude váš tréning podstatne dlhší.
3. ODMEŇUJTE SA
Aby ste zostali motivovaní a prekonali prokrastináciu, tak sa odmeňujte na pravidelnej báze v prípadoch, keď splníte svoje stanovené ciele. Doprajte si nejakú dobrôtku, kúpte si nové oblečenie, výbavu do fitka alebo sa choďte von zabaviť.
4. VYBERTE SI ZÁBAVNÉ FORMY CVIČENIA
Jedným z dôvodov, prečo ľudia odkladajú cvičenie je fakt, že ho vnímajú ako nutné zlo, pri ktorom monotónne zdvíhajú činky alebo donekonečna behajú. Nemusí to byť však až také nudné. Nájdite si aktivity, pri ktorých sa aj zabavíte a zníži sa pravdepodobnosť, vás postihne prokrastinácia.
5. CVIČTE S KAMARÁTOM
Ak to nezvládnete sami, prečo nevyužiť pomoc svojho kamaráta, známeho či člena rodiny? Niektorí ľudia cvičia radi sami, ale časť by prijala spoločnosť. Ak medzi nich patríte aj vy, nájdite si niekoho na podobnej kondičnej úrovni, najlepšie, ktorý je zapálenejší do cvičenia ako vy, aby vás ťahal cvičiť, aj keď to máte v úmysle opäť odložiť.
Letný režim, pôvodne z 08.06.2014.
Čítať ďalší článok:
Aké živiny potrebuje žena v každom veku? Zdieľať na Facebooku