Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Zaujímavosti 28. 07. 2019

Beh znižuje riziko smrti bez ohľadu na jeho kvalitu

ikonka
Ak beháte iba pár minút denne alebo len v pomalom tempe, významne si znižujete riziko smrti následkom kardiovaskulárneho ochorenia oproti človeku, ktorý vôbec nebeháva. Tvrdí to štúdia uverejnení v Žurnále Americkej vysokej školy kardiológie.

Cvičenie je známou cestou, ako predísť ochoreniam srdca a je súčasťou zdravého životného štýlu. Nie je však jasné, či sú nejaké výhody aj z intenzívnejšieho cvičenia (napr. beh), ktoré netrvá viac ako 75 minút týždenne.

Vedci študovali 55 137 dospelých ľudí vo veku medzi 18 a 100 rokov počas 15-ročného obdobia, aby zistili, či existuje vzťah medzi behaním a dlhovekosťou. Údaje pochádzali z štúdie Aeróbneho centra dlhovekosti, v ktorej účastníci odpovedali na otázky v dotazníku, ktorý zahŕňal aj ich bežecké zvyky. 3413 ľudí z tejto štúdie zomrelo, pričom 1217 úmrtí bolo spôsobených kardiovaskulárnym ochorením. V tejto populácii 24 % subjektov tvrdilo, že behanie bolo súčasťou ich voľnočasových aktivít.

V porovnaní s ľuďmi, ktorí nebehávali, mali „bežci“ vo všeobecnosti o 30 % menšie riziko smrti a pokiaľ išlo o smrť spôsobenú srdcovocievnym ochorením, mali dokonca riziko nižšie o 45 %. Na zníženie rizika podľa autorov vplýva beh rovnako ako eliminovanie fajčenia, obezity a hypertenzie. Výhody sú pritom rovnaké bez ohľadu na to, ako dlho, ako často a ako rýchlo bežíte. Boli rovnaké aj bez ohľadu na pohlavie, vek, BMI, kondíciu a faktu, či osoba fajčí alebo pije.

Nová štúdia ukázala, že účastníci, ktorí behávajú menej ako 51 minút týždenne, menej ako 6 míľ, pomalšie ako 6 míľ za hodinu a tí, ktorí behávajú len raz alebo dvakrát do týždňa, majú menšie riziko smrti v porovnaní s tými, ktorí nebehávajú vôbec. Tím doktora DC Leeho zistil, že takýto ľudia majú rovnaké výhody ako tí, ktorí behajú dlhšie ako tri hodiny týždenne. Dokonca si myslia, že v prípade vzťahu behania a dlhovekosti, nemusí byť viac automaticky lepšie.

Vedci však zároveň prišli na to, že tí ľudia, ktorí behávajú viac ako šesť rokov, majú najväčšie zdravotné výhody s o 29 % nižšou šancou úmrtia a s rizikom o 50 % nižším, pokiaľ sa jednalo o smrť, ktorej príčinou bola kardiovaskulárna choroba. Štúdia tak môže byť dobrým motivačným faktorom pre tých, ktorí zvažujú zaradiť beh do svojho života alebo pre tých, ktorí sú zvyknutí len na sedavý spôsob života.

Zdroj: Science Daily

Článok bol pôvodne vydaný: 28.09.2014.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist