Cvičenie je známou cestou, ako predísť ochoreniam srdca a je súčasťou zdravého životného štýlu. Nie je však jasné, či sú nejaké výhody aj z intenzívnejšieho cvičenia (napr. beh), ktoré netrvá viac ako 75 minút týždenne.
Vedci študovali 55 137 dospelých ľudí vo veku medzi 18 a 100 rokov počas 15-ročného obdobia, aby zistili, či existuje vzťah medzi behaním a dlhovekosťou. Údaje pochádzali z štúdie Aeróbneho centra dlhovekosti, v ktorej účastníci odpovedali na otázky v dotazníku, ktorý zahŕňal aj ich bežecké zvyky. 3413 ľudí z tejto štúdie zomrelo, pričom 1217 úmrtí bolo spôsobených kardiovaskulárnym ochorením. V tejto populácii 24 % subjektov tvrdilo, že behanie bolo súčasťou ich voľnočasových aktivít.
V porovnaní s ľuďmi, ktorí nebehávali, mali „bežci“ vo všeobecnosti o 30 % menšie riziko smrti a pokiaľ išlo o smrť spôsobenú srdcovocievnym ochorením, mali dokonca riziko nižšie o 45 %. Na zníženie rizika podľa autorov vplýva beh rovnako ako eliminovanie fajčenia, obezity a hypertenzie. Výhody sú pritom rovnaké bez ohľadu na to, ako dlho, ako často a ako rýchlo bežíte. Boli rovnaké aj bez ohľadu na pohlavie, vek, BMI, kondíciu a faktu, či osoba fajčí alebo pije.
Nová štúdia ukázala, že účastníci, ktorí behávajú menej ako 51 minút týždenne, menej ako 6 míľ, pomalšie ako 6 míľ za hodinu a tí, ktorí behávajú len raz alebo dvakrát do týždňa, majú menšie riziko smrti v porovnaní s tými, ktorí nebehávajú vôbec. Tím doktora DC Leeho zistil, že takýto ľudia majú rovnaké výhody ako tí, ktorí behajú dlhšie ako tri hodiny týždenne. Dokonca si myslia, že v prípade vzťahu behania a dlhovekosti, nemusí byť viac automaticky lepšie.
Vedci však zároveň prišli na to, že tí ľudia, ktorí behávajú viac ako šesť rokov, majú najväčšie zdravotné výhody s o 29 % nižšou šancou úmrtia a s rizikom o 50 % nižším, pokiaľ sa jednalo o smrť, ktorej príčinou bola kardiovaskulárna choroba. Štúdia tak môže byť dobrým motivačným faktorom pre tých, ktorí zvažujú zaradiť beh do svojho života alebo pre tých, ktorí sú zvyknutí len na sedavý spôsob života.
Zdroj: Science Daily
Letný režim, pôvodne z : 28.09.2014.
Čítať ďalší článok:
Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (30. týždeň 2019) Zdieľať na Facebooku