InstagramFacebookYoutube
Výživa

Železo – životne dôležitý minerál

31. októbra 2014
Železo – životne dôležitý minerál
Železo je minerál, ktorý potrebujeme, aby sme si zaistili správny rast a rozvoj ľudského tela. Pomáha metabolizovať bielkoviny a zohráva úlohu pri tvorbe hemoglobínu a červených krviniek. Jeho nedostatok môže viesť k vážnym problémom.

Prospešné účinky železa

Železo bojuje proti únave a zohráva dôležitú úlohu v našom imunitnom systéme tým, že bojuje proti infekciám. Pomáha zlepšovať koncentráciu, lieči nespavosť a reguluje teplotu tela. Jeho najdôležitejšie funkcie sú:

1. Tvorba hemoglobínu - hlavným prospešným účinkom železa je fakt, že sa stará o tvorbu hemoglobínu. Ten je hlavným prenášačom kyslíka v ľudskom tele a dodáva krvi červené sfarbenie.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Transport kyslíka - práve vďaka železu sa kyslík dostáva všade tam, kde ho potrebujeme – jednej bunky na druhú. To je životne dôležitá funkcia, keďže kyslík je nevyhnutný pre všetky základné telesné funkcie.

3. Svalová funkcia - železo je základnou zložkou zdravia svalov a môžeme ho nájsť v myoglobíne, svalovom proteíne. Ten prenáša kyslík z hemoglobínu do svalových buniek. To je potrebné na to, aby sa svaly mohli dostať do kontrakcie.

4. Mozgová funkcia - náš mozog využíva asi pätinu všetkého kyslíka, ktorý je v našom krvnom obehu. Železo teda pomáha aj mozgu a tým pádom môžeme pozorovať pozitívne vplyvy na pamäť či koncentráciu.

5. Boj proti chudokrvnosti - keď je hladina železa v tele veľmi nízka, môžete dostať anémiu. Železo je teda dôležité v boji proti chudokrvnosti, čo pomáha aj potláčať symptómy ako sú únava, oslabenie tela či bolesti hlavy. Takisto tým bráni vzniku ďalších chronických ochorení, ktorý vyplývajú z anémie.

Zdroje železa

Železo nájdeme v živočíšnych i rastlinných zdrojoch. Spomedzi živočíšnych sú to predovšetkým pečeň, hovädzie mäso, bravčové mäso, kuracie mäso a rôzne druhy rýb. Z rastlinných dominujú strukoviny. Nájdeme ho hojne v šošovici, sóji a fazuli. Celozrnné produkty sú tiež naň bohaté, vrátane ovsených vločiek. Nájdeme ho aj v špenáte, brokolici a vo všeobecnosti zelenej listovej zelenine. Obsahujú ho aj rôzne druhy pečiva, cvikla a sušené ovocie. Samozrejme, takisto existujú výživové doplnky, ktoré vám doplnia tento minerál do tela v potrebnom množstve. S absorpciou železa pomáha vitamín C.

Koľko železa ho potrebujeme?
Koľko železa potrebujeme denne prijať závisí od veku, pohlavia a zdravotného stavu. Bábätká ho potrebujú viac ako dospelí, pretože rýchlo rastú. V detstve ho chlapci a dievčatá potrebujú rovnako – 10 miligramov denne vo veku 4 – 8 rokov, a 10-15 miligramov denne vo veku do 13 rokov. V puberte rastie potreba železa u žien, keďže strácajú krv počas menštruácie. Preto potrebujú do 50. roku života 18-20 mg železa denne, kým muži si vystačia s 10 mg. Po menopauze sa príjem železa u žien zníži na 10 mg. Športovci by ho mali prijímať o 10-20 mg viac.

Ako sa prejavuje nedostatok železa?
Nedostatok železa môže spôsobovať výraznú únavu, oslabovať telo a ohrozuje optimálne fungovanie telesných funkcií. U žien a detí je aj vyššie riziko anémie. Výrazný nedostatok železa má za následok aj problémy s pokožkou, nechtami a jazykom. Spomaľuje aj metabolizmus a dokonca ho v horších prípadoch dokáže aj zastaviť.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist