InstagramFacebookYoutube
Pre ženy

Domáce práce? Stres môže prevážiť výhody

Autorka: Lucka  /   01. novembra 2014
Domáce práce? Stres môže prevážiť výhody
Domáce práce a starostlivosť o deti je považovaná za jednu z ciest, ako napomôcť svojmu zdraviu. Takýto „tréning“ má svoje čaro, ale americký vedci zistili, že na ženy vytvára veľký tlak. Nová štúdia tvrdí, že stres môže prevážiť výhody.

Tím vedcov absolvoval rozhovory so 150 matkami, ktoré tvorili černošky, belošky i latinoameričanky s rozdielnymi úrovňami príjmov. Navyše, viac ako 250 hodín strávil s 12 rodinami počas jedál, nákupov potravín a lekárskych vyšetrení detí. Väčšina matiek, bez ohľadu na príjem, cítila úzkosť.

Sinikku Elliotta, profesora sociológie na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne, prekvapilo konzistentnosť v rámci všetkých sociálnych skupín: „Nezáležalo na tom, či boli chudobné, patrili do pracujúcej triedy alebo strednej triedy, dodatočný stres vplýval na všetky matky a rodiny súčasnosti. Očakávania sa zvýšili a je ich ťažšie naplniť.“

Článok pokračuje pod reklamou


Vyššie očakávania podľa odborníkov vychádzajú od hviezdnych kuchárov, kritikov jedál a predstaviteľov verejného zdravotníctva, ktorí zvýrazňujú význam podomácky pripravených jedál v súvislosti so zlepšením zdravia. Takisto je zaužívanou „pravdou“, že dobrá mama v dobrej rodine je dobrá v starostlivosti o deti, vie dobre variť a starať sa o domácnosť.

A hoci v tom nie je veľký problém, no v kombinácii s nedostatkom času sa z toho stáva významná komplikácia. V minulosti totiž ženy, ktoré sa takto ukážkovo o rodinu starali, často nepracovali. V súčasnosti sa však toto všetko očakáva aj u pracujúcich žien, čo zvyšuje stres.

U rodín s nižšími príjmami sa zase tlak zvyšuje rastúcimi cenami potravín, prepravy a nedostatkom kuchynských potrieb. Podľa výskumníkov zvyšuje zdravý životný štýl náklady na jednu osobu o 550 dolárov ročne.

Výskumníci sa nesústredili na riešenie tohto stavu, ale veria, že je potrebná dávka kreativity, aby sa práca ženy v domácnosti odľahčila a neubralo sa nič na kvalite rodinného života. Podľa mnohých je dôležité to, aby ste ako rodina, trávili viac času spolu, napríklad spoločným jedením. A pomoc manželov je vítaná, hoci ani to nie je úplným riešením.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist