InstagramFacebookYoutube
Kulturistika

Aký bol rok 2014 z pohľadu profi kulturistiky?

31. decembra 2014

Tak ako pred rokom, tak aj teraz si v posledný deň kalendárneho roka zhrnieme to, čo nám priniesol svet profesionálnej kulturistiky za uplynulých 12 mesiacov. Od Arnold Classic po Olympiu a až k súťažiam, ktoré nasledovali po nej.

Tento rok odštartoval vo výbornej fazóne Dennis Wolf, ktorý chcel zamiešať kartami na najvyšší miestach aj počas Mr. Olympia. Tá sa však aj tento rok stala súbojom dvoch mužov, z ktorých bol opäť lepšie pripravený Phil Heath.

Arnold Classic

V kalendári IFBB sa nachádzajú dve veľké podujatie. Jedno sezónu odštartuje a druhé je vrcholom na jej konci. Každoročne sa profesionáli z tejto federácie vzišli najskôr v americkom Columbuse zo štátu Ohio, kde sa začiatkom marca uskutočnila súťaž Arnold Classic.

Článok pokračuje pod reklamou

Súťažiaci v ňom bojovali o štedrú prémiu vo výške 130 000 amerických dolárov, a tak nečudo, že na štartovnej listine bolo veľa zvučných mien. 26. ročník súťaže nakoniec ovládol vo veľmi dobrej forme pripravený Dennis Wolf, ktorý zohral súboj so Shawnom Rhodenom.

Tretí skončil Cedric McMillan, ktorý síce prišiel s veľmi dobre vypracovaným svalstvom, ale nebol stopercentne vyrysovaný. Jeho nasledovali Victor Martinez, Evan Centopani a do prvej šestky sa dostal aj dvojnásobný víťaz podujatia Branch Warren. Roelly Winklaar sa pre motocyklovú nehodu súťaže nezúčastnil.

Cesta k 50. ročníku Mr. Olympia

Medzi Arnold Classic a Olympia Weekendom sa uskutočnilo deväť podujatí z kvalifikačného kolotoča IFBB. Týždeň po Arnold Classic sa konala derniéra Australian Pro, ktoré sa budúci rok pretransformuje na Arnold Classic Australia. Víťazom 15. ročníka sa stal Shawn Rhoden, ktorý si tak napravil chuť z Ohia.

Po mesačnej odmlke sa v apríli uskutočnila Europa Show of Champions, ktorú ovládol Justin Compton. Druhý ročník Arnold Classic Brazil potom vyhral mladý požiarnik Steve Kuclo. V texaskom Dallase sa následne konala Europa Supershow, ktorú ovládol domáci pretekár Branch Warren.

Od mája do augusta kulturisti ešte zavítali do New Yorku, Toronta, Chicaga, Sacramenta a Tampy. Víťazmi sa stali Mamdouh Elssbiay, Juan Morel, Roelly Winklaar, William Bonac a Victor Martinez. Od 9. augusta sa už len čakalo na súťaž v Las Vegas.

MOZOLANI CLASSIC 4
Kulturisti z IFBB zavítali v máji aj na Slovensko. V Žiline sa uskutočnil štvrtý ročník Mozolani Classic, ktorého vrcholom bol súboj profesionálov v kategórii do 212 libier. Išlo o vôbec prvé profesionálne podujatie pod Tatrami.

Jeho priebeh uspokojil organizátorov i predstaviteľov federácie IFBB. Víťazom sa nakoniec stal Sami al Haddah z Bahrajnu pred Chalidom Almohsinawim z Kuvajtu. Tretí bol Slovák Marián Čambal, ktorý pokoril aj známeho Američana Marka Dugdalea, či Čecha Lukáša Osladila.

Olympia Weekend

Vrchol sezóny prišiel v druhej polovici septembra, kedy sa v Las Vegas uskutočnil už jubilejný 50. ročník Mr. Olympia. Počas Olympia Weekendu sa súťažilo o prestíž a lákavé finančné ceny medzi troma kulturistickými kategóriami, ktoré obohatili ďalšie kategórie, ako fitness, figure, physique či bikini.

Slovensko malo v „meste hriechu“ dvojnásobné zastúpenie. V kategórii bikini obsadila delené posledné miesto Nikola Weiterová a do finále nepostúpila ani Natália Revajová Lenartová v kategórii figure. Najlepšou kulturistkou sa opäť stala Iris Kyle.

Najväčšia pozornosť však putovala medzi mužov. S kategóriou do 212 libier sa lúčil James „Flex“ Lewis, ktorý sa rozlúčil tretím titulom v rade. Najväčšími konkurentmi mu boli Eduardo Correa a Jose Raymond. Kevin English sa súťaže nezúčastnil.

Tí najväčší na rad prišli ako poslední, ale už od zahájenie programu tlačovou konferenciou bolo horúco. Phil Heath a Kai Greene boli najväčšími adeptmi na titul a hecovali sa už do štvrtku. Nakoniec súťaž opustil so vztýčenou hlavou Heath, ktorý zaslúžene získal svoj štvrtý titul v rade, čím sa v počte titulov vyrovnal svojmu kamarátovi Jayovi Cutlerovi. Už len štyria muži získali viac titulov a všetko sú to ikonické mená – Lee Haney, Ronnie Coleman (8 titulov), Arnold Schwarzenegger (7 titulov) a Dorian Yates (6 titulov).

Druhý na Mr. Olympii skončil Kai Greene, tretie miesto si zaslúžil Shawn Rhoden. Sklamaný z pódia odchádzal Dennis Wolf, ktorému sa ušla „zemiaková medaila“. Piate miesto a automatickú pozvánku na ďalší ročník si vybojoval Dexter Jackson.

-- Odporúčame: Akých bolo 50 rokov v histórii Mr. Olympia?

Zvyšok roka 2014

Po Olympii záujem o kulturistiku síce opadá, ale uskutočňujú sa ešte menej významné podujatia. A dokonca aj s hviezdnym obsadením. Postarajú sa o to hlavne pochopiteľne štedré prémie. Dubai Pro lákal sumou 118 000 dolárov, Prague Pro 135 000 dolárov. V Dubai uspel Dexter Jackson pred Shawnom Rhodenom, v Prahe oboch pretekárov predbehol Dennis Wolf. Rovnaké poradie ako v Prahe, bolo aj na Arnold Classic Europe, ktoré sa konalo o týždeň skôr.

Všetci títo pretekári už len v podstate čerpali zo svojej prípravy na Olympiu a ešte si ku koncu sezóny privyrobili. V októbri sa ešte konali súťaže Nordic Pro, Asian Pro, Europe Phoenix a Ferrigno Legacy. Vo Fínsku uspel Roelly Winklaar, a víťazmi ostatných súťaži boli Essa Obaid, Mohammad Bannout a Ronny Rockel.

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.