Okrem toho, že sa HMB tvorí v tele, dokážeme ju získať v menšom množstve aj z potravy, najmä z grapefruitov (a iných citrusových plodov) či sumcov. Efektívnejšie však je dostať ju do tela prostredníctvom suplementu. S čím vám ten môže pomôcť?
Všestranný pomocník pre športovcov
HMB má silný antikatabolický účinok, takže chráni svalovú hmotu v období starnutia či diéty. Do nej sa hodí aj z toho hľadiska, že sa podieľa na spaľovaní telesného tuku. Nepriamo nemu pomôže aj zvýšením výkonnosti.Vo všeobecnosti je užitočné aj preto, že znižuje čas potrebný na regeneráciu po cvičení, či už aeróbnom alebo anaeróbnom. Pri aeróbnych aktivitách zvyšuje vytrvalosť a pri posilňovaní má anabolický efekt – zvyšuje nárast svalovej hmoty a sily.
Zo zdravotného hľadiska je prospešný aj pre tých, ktorých trápi vyšší krvný tlak. Reguluje tiež hladinu cholesterolu, reguluje hladinu stresového hormónu a má pozitívny vplyv na imunitný systém v období, počas ktorého je telo vystavené fyzickej i psychickej záťaži.
Vhodný pre skúsenejších, no nie je nevyhnutný
Užívanie doplnku HMB nie je pre kondičného cvičenca nevyhnutnosťou, ale ak to finančné prostriedky umožnia a jeho cieľom je maximalizovať účinky kvalitného tréningu i stravy, prípadne prelomiť obdobie stagnácie, je odporúčané.Účinná dávka sa pohybuje v závislosti od hmotnosti jedinca, zväčša 3 až 5 gramov. Viac ako uvedená horná hranica nemá preukázaný rastúci účinok. Najlepšie je HMB získavať v dvoch dávkach zhruba 30-60 minút pred tréningom a okamžite po jeho skončení. Užívať by ho mali skúsenejší cvičenci starší ako 18 rokov.
Letný režim, pôvodne z 06.05.2015.
Čítať ďalší článok:
5 zvykov pri večeri, ktoré vedú k priberaniu Zdieľať na Facebooku