Ešte počas tréningu je dôležité vyvarovať sa preťaženiu. Ak pociťujete svalovú bolesť v tréningu, ktorý vykonávate deň alebo dva po predošlom, je to znak toho, že svaly boli stimulované k svalovému a silovému rastu. Ak by ste takto cvičili dlhšie obdobie, mohli by ste sa pretrénovať a spomaliť pokroky. Tie vám urýchli aj to, ak budete tréning každý mesiac obmieňať. Šokujete tým svaly a podnietite ich k novému rastu.
A čo robiť po tréningu?
1. Nezabúdajte na oddych
Čas mimo posilňovne umožňuje svalom, aby sa dali dokopy, rástli a zosilnievali. Na to je potrebná vhodná strava a veľa oddychu. Minimálne raz do týždňa by ste mali mať deň, kedy sa nevenujete poctivému cvičeniu. Môžete tento deň využiť na aktívnu regeneráciu, pri ktorej robíte cviky s veľmi ľahkou váhou tak, aby ste pomohli odplaviť z tela nahromadené odpadné látky.
2. Absolvujte masáž
Niekedy strečing nestačí na to, aby ste narušili všetky uzly a narušenia tkanív, ktoré sa počas tréningu nahromadia. Vtedy je nápomocná športová masáž. Dobrý masér vám nepomôže len urýchliť proces regenerácie, ale aj vyrovnať svalový rozvoj tým, že popracuje na častiach tela, ktoré sú obzvlášť tuhé a prepracované. Masáž sa hodí najlepšie na druhý deň po ťažkom tréningu alebo aspoň raz za dva týždne.
3. Využite ľad
Po každom ťažkom tréningu sa telo vyrovnáva s malinkými poškodeniami svalovej hmoty. Tlak a ľad obmedzujú cievy a tým pádom redukujú opuch. Zároveň asistujú pri regulovaní teploty a transporte živín do buniek.
4. Jedzte správne
Ak nejete správnym spôsobom, tak nemôžete efektívne trénovať a ani sa efektívne zotavovať. Jedzte tri menšie jedlá denne a medzi nimi si doprajte aj nejakú zdravú desiatu či olovrant. Zahrňte do diéty viac bielkovín a dostatok sacharidov. Bielkoviny by ste mali prijímať v každom jedle, aby ste umožnili telu lepšie fungovať a reagovať na záťaž z tréningu.
Letný režim, pôvodne z 16.05.2015.
Čítať ďalší článok:
Železo – životne dôležitý minerál Zdieľať na Facebooku