InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Kreatín dokáže zvýšiť hladinu testosterónu

03. júna 2015
Kreatín dokáže zvýšiť hladinu testosterónu
Kreatín patrí medzi najpopulárnejšie doplnky výživy. Dôvod je jednoduchý – funguje. Kreatín má dobré renomé a aj jeho prospešné účinky sú dôkladne preverené množstvom vedeckých štúdií. Jedna z tých najnovších prináša aj jeho vplyv na zvyšovanie hladiny testosterónu.

Mužský pohlavný hormón je dôležitý z viacerých hľadísk. Pre tých, ktorí sa venujú posilňovaniu a športovaniu, je podstatný hlavne pre rast svalovej hmoty či sily. Inak to sú aj podpora posilňovania kostí, libida či myslenia.

Kreatín je tiež známy tým, že vplýva na rast svalov a ich sily. Dokonca boli overené aj jeho účinky na spaľovanie tukov. Doteraz sa však nespájal s tým, že by ovplyvňoval testosterón. A podľa štúdie Univerzity v Guilan publikovanej v apríli 2015 skutočne naň vplýva.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci sa zamerali na krátkodobé užívanie kreatínu v priebehu troch, piatich a siedmich dní. Nakoniec zistili, že muži, ktorí cvičili s činkami a užívali kreatín päť a sedem dní, mali omnoho väčšiu hladinu testosterónu ako tí, ktorí cvičili a dostávali len placebo.

Ďalším pozitívom v prospech tohto suplementu bolo, že znižoval hladinu iného hormónu, kortizolu. Ten je známy svojou katabolickou funkciou – brzdí rast svalov, prípadne ich spaľuje. Takisto ako stresový hormón brzdí chudnutie.

Predošlé štúdie ukázali, že kreatín funguje hlavne cez procesy obnovovania zásob svalovej energie, no táto štúdia ukazuje, že môže naň môže existovať aj systematická odozva reguláciou dvoch spomínaných hormónov.

Experimentu sa zúčastnilo 20 aktívnych mužov, u ktorých sa okrem testosterónu a kortizolu skúmali aj krvný tlak a srdcový tep, u ktorých sa zmeny nezaznamenali. Časť účastníkov prijímala 5 g kreatínu štyrikrát denne a časť placebo. Všetci cvičili trikrát.

Mínusom výskumu je počet zúčastnených jedincov – každá skupina mala 10 subjektov. Takisto nie je známe, či hormonálna odozva pretrvá aj dlhšiu dobu, keďže sa merali len hodnoty po troch, piatich a siedmich dňoch. Je tu tak nádej, ktorú ešte budú musieť potvrdiť ďalšie štúdie.

zdroj: Science Direct


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist