InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Nespavosť je viac než len problém so zaspávaním

Autor: PR článok  /   29. júla 2015
Nespavosť je viac než len problém so zaspávaním
Plnohodnotný spánok je neoddeliteľnou súčasťou aktívneho životného štýlu. Počas noci totiž v tele prebiehajú nevyhnutné regeneračné procesy, vďaka ktorým sa ráno cítime oddýchnutí a svieži. Ako bojujete proti nespavosti? Tu je zopár rád, aby ste nemuseli počítať ovečky až do svitania...

Výdatný a hlavne zdravý spánok nie je takou samozrejmosťou, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Občasné problémy so zaspávaním ešte nepovažujeme za nespavosť, keď však problém pretrváva, stáva sa chronickým a na rad prichádzajú problémy.

Problém s nespavosťou nie je žiadna novinka

Menšie problémy so zaspávaním sa postupne stali súčasťou modernej doby. Čím viac sa snažíme pracovať na plné obrátky, tým viac zaťažujeme svoj organizmus a s rastúcimi požiadavkami na výdaj energie rastie aj jej príjem. Podľa vedcov by mal spánok trvať optimálne 7 hodín, pričom na kompletnú regeneráciu telo potrebuje aspoň 8 hodín.

Nedostatok spánku znižuje schopnosť koncentrácie a pod vplyvom únavy rastie nepozornosť, v dôsledku čoho sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku úrazu. Kto spí menej, vystavuje sa aj vyššej pravdepodobnosti vzniku depresií, komplikáciam rodinných alebo pracovných vzťahov, aj poklesu pracovných výkonov. Pri športovcov je spánok mimoriadne dôležitý na regeneráciu organizmu.

Za nespavosťou môže byť stres

Spánok, tak ako aj napríklad sústredenie, vyžaduje špecifické podmienky. K zaspaniu potrebujete fyzický a psychický pokoj, pravidelné dýchanie, ticho a tmu. Nespavosť, alebo takzvaná insomnia, je stav, pri ktorom sa vám nepodarí zaspať do prvej pol hodiny od zaľahnutia do postele.

Za nespavosť sa ešte vo všeobecnosti nepovažuje stav, kedy nemôžete zaspať pod vplyvom stresu, pred dôležitým pracovným stretnutím, či výnimočnou životnou udalosťou alebo športovým výkonom. Ak sa ale stres opakuje a stáva sa chronickým, spôsobuje problémy, ktoré sa už nedajú prehliadať. Vtedy začne zásadne ovplyvňovať aj kvalitu spánku a je dobre známe, že bez neho sa nedá oddýchnuť natoľko, aby sme boli schopní zvládať bežné aktivity počas dňa a nieto ešte podstupovať zvýšenú psychickú či fyzickú námahu.

Ako ovplyvniť kvalitu spánku a predchádzať nespavosti?

1. Byť v pohode

Stres nepatrí do postele, takisto ani práca. Do postele by ste mali líhať s cieľom oddýchnuť si a nemyslieť na množstvo náročných povinností či problémy, s ktorými za bieleho dňa bojujete.

2. Správna strava

Možno to už bude „otrepané“ klišé, ale zdravá strava je liek aj na nespavosť. Zložky v strave ako kofeín, teín, taurín či alkohol blokujú prechod organizmu do útlmového režimu. Vyvarovať by ste sa ich mali najmenej dve hodiny pred plánovaným odchodom do postele.

3. Pravidelný biorytmus

Ak si dokážete naplánovať režim počas dňa tak, aby ste pravidelne líhali do postele a v pravidelnom čase ráno vstávali, dopracujete sa k spánku, po ktorom sa budete ráno prebúdzať svieži a plní energie.

Správnou výživou proti nespavosti

Problémom so spánkom sa dá úspešne predchádzať aj vďaka vyváženej strave, pričom efektívne pomôcť dokážu aj doplnky výživy proti nespavosti. Správne načasovanou stimuláciou organizmu sa dá všedný deň využiť naplno do posledného okamihu.

Dodržiavaním režimu príjmu potravy a tekutín môžeme pripraviť svoje telo na večerný relax a následný spánok. Ten predstavuje celý súhrn procesov, ktoré začínajú bdením. Tak ako sa postupne uvoľňuje organizmus, oddychuje aj myseľ. V nadobličkách sa znižuje produkcia noradrenalínu a kortizónu. Epifýza začne vylučovať hormón melatonín, ktorý je kľúčovou zložkou pre dobrý spánok.

Pri aktívnom životnom štýle sa častokrát stáva, že svoje telo prebudíme natoľko, že nie je ochotné prejsť do regeneračného režimu, vtedy je na mieste mu pomôcť. Na prvom mieste by mala byť revízia prijímanej potravy, či obsahuje vyvážené množstvo tukov, cukrov, bielkovín, vody, vlákniny, minerálnych látok a vitamínov. V neposlednom rade je nevyhnutné nastavenie stabilného režimu.

Ak ste už zostali „čučať do stropu“, vyskúšajte toto:
  • kniha v posteli;
  • spotrebujte zvyšnú energiu, ktorá vám bráni zaspať;
  • večerná prechádzka.

Pozor: Televízor, elektronika, svietenie mobilom či tabletom uspávaciemu režimu nijako nepomôže.

Lieky proti nespavosti sú len polovičným riešením

Prefabrikované lieky na spanie pomáhajú len krátkodobo, z dlhodobého hľadiska sa stávajú drogou, ktorá problém nerieši, ale prehlbuje. Existuje množstvo prírodných látok, ktoré pomáhajú organizmu prospievať aj v náročných podmienkach.

Ak už hľadáte v prírode, pomôžu prípravky na prírodnej báze, ktoré obsahujú BIO extrakty z bylín. Medovka, chmeľ, ľubovník bodkovaný či levanduľa a podobné bylinky sú presne tie, ktoré pomáhajú telo upokojiť a pripraviť na regeneráciu. Aj medzi doplnkami stravy sa dajú nájsť také, ktoré podporujú zdravý spánok.

Zmes liečivých rastlín ako medovky lekárskej, chmeľu, valeriány lekárskej podporujú uvoľnenie a spánok a rovnako správny proces regenerácie. Pre aktívnych ľudí, športovcov a tých, ktorí sa venujú cvičeniu, sú podporné výživové doplnky pre lepší spánok jedným z riešení pre regeneráciu a zvyšovanie kvality spánku.

Užívanie výživových doplnkov bezprostredne pred spaním alebo vo večerných hodinách naštartuje v tele športovca procesy, vďaka ktorým sa zvyšuje hladina rastového hormónu, testosterónu, zvyšuje sa svalová sila, aj celková výkonnosť a vytrvalosť. Nočné proteíny zas napomáhajú zo spánku vyťažiť čo najviac, popri regenerácii podporujú proces obnovy a anabolickej hormonálnej produkcie.

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist