Americkí vedci z Univerzity v St. Louis prišli na to, že príjem sodíka za účelom zvýšenia výkonnosti počas vytrvalostných aktivít nemá pozitívny vplyv, ale ani negatívny. Znamená to, že svoj výkon takto neovplyvníte napriek tomu, že je zaužívané tvrdenie, že áno.
Mnoho športových nápojov vzniklo aj práve s tým účelom, aby dodali športovcom sodík a pomohli zvýšiť ich výkonnosť. Takto to však podľa vedcov nefunguje. Sodík, ktorý obsahujú tieto nápoje, však nie je ani dôvodom na obavy.
Na výskume sa podieľalo 11 vytrvalcov, ktorí absolvovali dvojhodinový tréning pri 60 % maximálneho srdcového tepu. Následne podstúpili test, ktorý zistil, že vypotili viac ako dva litre vody. Jedná skupina počas cvičenia prijala 1800 mg sodíka a druhá placebo. Výsledky boli zaujímavé.
Suplementácia sodíkom nemala vplyv ani na termoreguláciu organizmu, ktorá je spojená s atletickou výkonnosťou. Vedci nepostrehli žiadne rozdiely medzi dvoma skupinami, pričom merali niekoľko aspektov, vrátane potenia, srdcového stresu, dehydratácie, teploty pokožky či subjektívne vnímaného vyčerpania.
Vedci zároveň zdvihli prst pred vysokou konzumáciu sodíka, ktorá je už pri bežnej strave vysoká. Nadmerný príjem pritom môže spôsobovať zdravotné problémy, ako napríklad hypertenziu. Športovci by mali byť teda opatrní a neprekračovať bezpečný limit 2300 mg sodíka denne.
zdroj: Medical News Today
Čítať ďalší článok:
Tréningový plán celého tela pre skvelé výsledky Zdieľať na Facebooku