InstagramFacebookYoutube
Tréning

Cvičenie brucha, ako na to?

30. júla 2020
Cvičenie brucha, ako na to?
Ktorú časť tela by chcelo mať najviac chlapov vypracovanú? Biceps či ramena? Nie. Dokonca to nie je ani hrudník. Ide o brucho. Kto by netúžil v lete vystavovať svoje vyšportované telo ozdobené tehličkami?

Brušné svalstvo je dôležité aj pri stabilizácii tela, no je najnáročnejšie na prezentáciu, pretože sa ukazuje len zhruba pri 10 % telesného tuku. Ak máte viac, tehličky vidieť tak ľahlo nebudete. Tiež ide o svalstvo, ktoré sa nepriamo precvičuje pri viacerých cvikoch, napríklad kľukoch či drepoch.

Pri jeho precvičovaní nepotrebujete žiadne komerčné náčinia. Tie žiadne zázraky nerobia a mnohokrát len uľahčujú tréning a robia ho menej efektívnym. Vždy s nimi navyše príde aj knižočka, ktorá obsahuje pokyny k diéte, ktorá je tá kľúčová pri odhaľovaní tehličiek.

Článok pokračuje pod reklamou


Pravda je taká, že sa svalom brucha nemusíte ani nijak špeciálne venovať. Tehličky sa objavia aj bez neho, a to predovšetkým vďaka diéte a kardio tréningu. Ak však chcete zväčšiť ich objemy, prinášame pár tipov.

Frekvencia tréningu brucha

Mnoho ľudí brucho cvičí každý deň, no cvičili by ste každý deň aj hrudník, chrbát či nohy? Aj brušné svaly potrebujú časť na regeneráciu. Dva až tri tréningy týždenne na objem stačia. Ak chcete len zvýšiť vytrvalosť a silu svalov, môžete cvičiť aj po bežnom tréningu iných svalových skupín, no v obmedzenej variante a maximálne tak 10 minút.

Opakovania, série, objem tréningu

Ďalšia chyba, ktorú veľa ľudí pri tréningu brucha robí je, že sa snažia robiť príliš veľa opakovaní a myslia si, že tým spália tuk z brucha. Je to ale omyl. Stačí robiť 10-15 opakovaní behom jednej série a vykonať tri až päť sérií z každého cviku. Ani s ich počtom to netreba preháňať, stačia tri. Pokojne použite aj dodatočnú váhu (napr. kotúč na hrudníku pri skracovačkách).

Technika

Ak pri tréningu brucha je dôležitejšie dodržiavať techniku prevedenia ako nakladať väčšiu váhu. Tiež nie je dobré príliš rýchlo vykonávať jednotlivé opakovania, pretože riskujete zranenie (náchylné sú kríže) a menej zapájate precvičované svaly.

Pri bruchu je obzvlášť dôležité správne dýchanie. Pri každej kontrakcii by ste mali mohutne vydýchnuť, aby ste sval maximálne precítili. Pri návrate do počiatočnej pozície nasleduje pomalý nádych.

Väčšinou si tréning brucha rozdelíte na tri časti – tréning dolnej časti, hornej časti a šikmého svalstva. Mali by ste začínať spodnou časťou, pretože kým pri nej trénujete aj vrchnú, naopak to neplatí. Môžete potom precvičiť šikmé svaly a tréning zakončiť cvikom na hornú časť rušného svalstva.

Ak to myslíte s vypracovaním brucha vážne, nevenujte sa do úmoru len jeho tréningu. Zoberte do úvahy spomínané rady a nezabudnite na to najdôležitejšie – pravidelný kardio tréning a diétu, ktoré vám napomôžu spáliť tuky. Keď to splníte, tuková prikrývka zmizne a poodhalí šesť krásnych tehličiek.

Naša databáza cvikov je tu pre vás aj s cvikmi pre brucho.

Letný režim, pôvodne z 14.07.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist