Motivácia

7 dôvodov prečo cvičiť vonku

10. júla 2022
7 dôvodov prečo cvičiť vonku
Väčšina ľudí sa pri svojej fitness snahe trápi v posilňovni alebo doma. Príroda je však veľmi vhodným prostredím pre tréning a aj vaše inštinkty to potvrdzujú. V článku uvádzame sedem dôvodov, prečo začať cvičiť vonku. Aspoň občas.

1. Ušetríte peniaze

Členstvá v posilňovniach nie sú lacné, no pobyt na čerstvom vzduchu zatiaľ nikto nespoplatnil. Dobrou alternatívou je domáca posilňovňa, no i tá môže byť pre niekoho stratou peňazí. Vonku sa pritom dá absolvovať aeróbny tréning i posilňovací tréning s pomocou hmotnosti vlastného tela.

2. Budete v zdravšom prostredí

Posilňovne nie sú vždy takými zdravými miestami, ako sa o nich môže hovoriť. Celé množstvo štúdií poukazuje na to, že sa v nich vyskytujú rôzne baktérie a choroboplodné zárodky. Správnou starostlivosťou sa im dá síce vyhnúť, no jednoduchšie je vybehnúť si zacvičiť do prírody. A čo znečistenie vzduchu? Dokonca ten vo vnútri je viac znečistený ako ten vonkajší.

3. Môžete cvičiť kedykoľvek chcete

U nás sa nestretnete s posilňovňami otvorenými 24 hodín denne a i na západe nie sú také rozšírené. Príroda je však otvorená nonstop. Vždy, keď máte chuť ísť cvičiť, nemusíte rozmýšľať nad tým, či je otvorené. Oblečiete si úbor, obujete tenisky a vydáte sa behať trebárs aj nočnými ulicami. A nemusíte čakať ani v rade, priestoru je habadej.

4. Vydržíte dlhšie cvičiť

Už ste niekedy sedeli na stacionárnom bicykli? Viete, že vás rýchlo opadne nadšenie a často sa stane, že odpočítavate čas do konca. A on, akoby naschvál, plynie stále pomalšie a pomalšie. Vonku však plynie všetko rýchlo. Ani si neuvedomíte a váš tréning je na konci. Pobyt vonku je zábavnejší a niet priestoru na nudu. Preto aj keď vás už bolia nohy, prostredie vás tak rozptýli, že to tak nepostrehnete a vydržíte viac.

5. Spálite viac kalórií

S tým, že vonku to pôjde ľahšie a budete cvičiť dlhšie súvisí aj to, že spálite viac kalórií. Na ich výdaj má však vplyv aj terén, na ktorom napríklad beháte. Kým na trenažéri beháte na rovnom páse, vonku prichádzate do kontaktu s prevýšeniami, nerovnosťami a prekážkami. Telo tak zapojíte do aktivity komplexnejšie, pričom svoju úlohu zohrá aj samotné prostredie - vietor, ktorý fúka oproti vám, či teplota vzduchu.

6. Budete myslieť jasnejšie

To, čo si veľa ľudí neuvedomuje je, že človek bol tisícky generácií lovcom a farmárom, žil prevažne na vzduchu, kým len zopár generácií žije v dobe po priemyselnej revolúcii, pri ktorej začal vzrastať čas trávený v uzavretých priestoroch. Preto sa vám aj zdá, že vonku myslíte jasnejšie a preto aj prechádzky vonku majú taký dobrý vplyv. A je to pravda. Dokázal to šesťtýždňový výskum z roku 2011, ktorý dokázal, že aktivity vonku nás chránili pred budúcim stresom a pomáhali nám zvyšovať koncentráciu a jasné myslenie.

7. Budete šťastnejší

Myseľ je taká mocná, že vďaka pobytu vonku pomáha k lepším výkonom pri cvičení. Cvičenie na čerstvom vzduchu a slnečnom svetle totiž pomáha vyplavovať hormóny šťastia, čo u človek spôsobí obnovenie energie, revitalizáciu a nástup pozitívneho myslenia podstatne viac ako pri cvičení v uzavretom priestore. Všetci tak choďte von a buďte šťastní.

Letný režim, pôvodne z 14.08.2014.