Aby ste si pomohlo v príprave, dodržte nasledujúcich osem tipov:
1. Nerobte príliš veľa zmien príliš skoro
Každý týždeň počas prípravy môžete urobiť maličkú zmenu v tréningu či výžive, ale nemali by ste naraz meniť príliš veľa vecí. Ak ich zmeníte naraz príliš veľa, nebudete vedieť zistiť, čo na vás zaberá a do budúcich týždňov sa oberáte o nástroje na zefektívnenie vašej snahy. Ak potrebujete urobiť väčší pokrok a viete, že máte znížiť príjem sacharidov a zvýšiť dĺžku kardia, zmeňte len jedno z toho. Začnite kardiom. Znižovanie sacharidov si nechávajte na záver prípravy.
2. Pri kardiu buďte rozumní
V príprave sa kardio tréningu nevyhnete, ale mali by ste sa uistiť, že ho robíte rozumne. Začínajte pozvoľna a postupne dĺžku a záťaž zvyšujte. Tým podporíte svoje výsledky a telo nezažije taký stres, ako keď začnete zhurta. Budete pokroky robiť dlhšie. Začnite na 20 minútach a následne priebežne zvyšujte dĺžku o 5 minút. Kardio si tiež spestríte a v závere využívajte aj iné formy, ako je vysoko intenzívny intervalový tréning.
3. Sacharidy využije vo svoj prospech
Ani v rysovačke sa nemusíte báť sacharidov. Ak ich konzumujete správne, dokážu vám pomôcť aj v príprave na súťaž. Samozrejmosťou je, aby ste neprijímali nekvalitné sacharidy a rýchle cukry. Komplexné sacharidy vám dodajú energiu, pomôžu činnosti svalov a zabránia tomu, aby na vás stresový hormón kortizol pôsobil katabolicky.
4. Experimentujte
Každý človek je iný, čo znamená, že keď niečo funguje na jedného, nemusí to fungovať aj na vás. Preto musíte mať otvorenú myseľ a nebáť sa experimentov. Týka sa to tréningov i diéty. Príprava na prvú súťaž nemusí byť tá najlepšia, ale poskytne vám cenné skúsenosti, na ktorých môžete stavať pri tých ďalších.
5. Všetko si zapisujte
Ako zistíte, či na vás niečo účinkuje, keď si to nezapíšete? Zapisujte si všetko – to čo zjete, ako trénujete, ako sa cítite. Zapisujte si vaše miery, vašu váhu. Vďaka tomu budete vidieť, čo na vás funguje a čo nie. Takisto budete cítiť väčšiu zodpovednosť k tomu, aby ste v príprave nepoľavili.
6. Buďte konzistentní
Počas prípravy zažijete vrcholy a pády. V niektorých dňoch to bude ťažké a bude na vás vplývať množstvo vonkajších faktorov. Vy však musíte neustále myslieť na svoj cieľ a každý deň sa držať stanoveného plánu. Buďte pripravení a odhodlaní bojovať aj pri nepriazni osudu. Nepodvádzajte v diéte, nevynechávajte tréningy a myslíte pozitívne.
7. Najmite si špecialistu
Možno to bude stať nejakú peniaze, ale je rozumné najať si trénera so skúsenosťami, ktorý dozrie na vaše snaženie a pokroky. Pomôže vás motivovať a usmerniť. Preto by ste mali nájsť niekoho úprimného, kto sa vám nebude báť povedať, že niečo robíte zle a že máte ešte pridať. Nechcete niekoho, kto vás bude len chváliť. Samozrejmosťou je, aby mal dostatočné skúsenosti a dobrú reputáciu.
8. Majte ten správny prístup
Ak vám príprava nevyjde podľa predstáv, zbytočne sa netrestajte. Stále ste víťazom! Ak ste do prípravy dali, čo ste mohli, potom ste vyhrali ťažko vyslúženú skúsenosť a dôležité vedomosti, ktoré uplatnite v budúcnosti. Buďte pozitívni a aj po horšom výsledku buďte spokojní s tvrdou prácou, ktorú ste odviedli.
zdroj: bodybuilding.com
Čítať ďalší článok:
Štvortýždňový posilňovací tréningový plán pre ženy Zdieľať na Facebooku