Za nárazové pitie alkoholu sa považuje jeho veľký príjem v krátkom časovom úseku. Študenti a mladí ľudia, ktorí si takýto spôsobom „užívajú“ život, ho dobre poznajú. Teraz sa však ukazuje, že okrem zábavy môže spôsobiť aj poškodenia ciev, ktoré vedú k vysokému krvnému tlaku a cholesterolu, ktoré v neskoršom živote môžu spôsobiť srdcovocievne ochorenie.
Profesor Shane A. Phillips a jeho kolegovia z Illinoiskej univerzity v Chicagu boli inšpirovaní predošlými výskumami u dospelých ľudí a zamerali sa na mládež vo veku od 18 do 25 rokov, ktorá nebola predtým predmetom výskumov. Pritom práve v tejto skupine sa vyskytuje takýto alkoholizmus často, dokonca podľa zistení na miestnom internáte, až u polovice študentov.
Do štúdia boli brané do úvahy dáta z 36 subjektov, z ktorých 17 patrilo k ľuďom, ktorí pili počas roka len výnimočne. Zvyšok boli tí, ktorí behom posledných štyroch rokov zažívali šesť „alkoholových orgií“ mesačne (vypili viac ako päť drinkov behom dvoch hodín u mužov, resp. štyroch hodín u žien).
„Pravidelné nárazové pitie je jedným z najvážnejších problémov verejného zdravotníctva na vysokých školách, ktoré je čoraz viac vyskytujúce a ničivejšie,“ skonštatoval Phillips. „Nárazové pitie alkoholu je neurotoxické a naše údaje podporujú tvrdenie, že u mladých ľudí môže vyvolať vážne kardiovaskulárne následky.“
Zistenia potvrdili, že riziková skupina mala podobné zničenia ciev ako dospelí ľudia, ktorí boli alkoholikmi mnoho rokov. Napriek tomu, že nebol u nich väčší cholesterol ani krvný tlak ako u skupiny abstinentov, stále boli výrazne náchylnejší na srdcovocievne choroby ako infarkt či mŕtvica v ich budúcom živote.
Vedci dúfajú, že si mládež uvedomí nie len rizika ťažkého alkoholizmu, ale aj takéhoto „spoločenského pitia“, ktoré predstavuje extrémnu a nezdravú formu pitia alkoholu spojenú s vážnymi sociálnymi a zdravotnými následkami (napr. aj cukrovky). Stojí tá „zábava“ skutočne za to?
Letný režim, pôvodne z 27.4.2013.
Čítať ďalší článok:
Koľko bielkovín potrebujete? Zdieľať na Facebooku