InstagramFacebookYoutube
Tréning

Ako zvoľniť v tréningu a udržať si svoju hmotnosť?

27. júna 2016
Ako zvoľniť v tréningu a udržať si svoju hmotnosť?
Tvrdo ste dlho makali v posilňovni, pravidelne ste behávali, potili sa a dávali pozor na diétu. Robili ste to deň čo deň, aby ste sa dostali k vytúženému cieľu. Ten ste však už dosiahli a teraz chcete zvoľniť. Ako to urobiť tak, aby ste neprišli o to, čo ste tou drinou získali?

Niektorí ľudia po dosiahnutí svojho cieľa jednoducho pokračujú v tréningoch, iní si chcú užívať plody svojho úsilia a tréning obmedziť čo možno na minimum. Aby ste však neurobili krok späť, musíte ísť na to opatrne a nasledovať tieto kroky:

1. Uberajte pozvoľna
Keď dosiahnete svoj cieľ, môžete počet tréningov zredukovať bez toho, aby ste prišli o nadobudnuté svaly alebo silu. Musíte však na to ísť s rozumom. Výskumníci z Alabamskej univerzity prišli na to, že u jedincov vo veku 20 až 35 rokov stačil len jeden tréning do týždňa na to, aby neprišli o svalovú hmotu. Dokonca sa registrovali veľmi malé prírastky. Ak teda chcete mieriť k jednému tréningu týždenne, mali by ste ísť postupne. Začnite znížením frekvencie tréningov napríklad o tretinu a potom o ďalšiu.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Koncentrujte sa na intenzitu
Keď už budete posilňovať iba raz do týždňa, dôležité je, aby to bol tréning intenzívny. Ak chcete udržať svoje svaly a silu čo najdlhšie, musíte cviky vykonávať s vyššou intenzitou. Ak bude vysoká, stačí z každého cviku vykonať dve série. Tá druhá by pritom mala v optimálnom prípade dôjsť až k momentu zlyhania. Podobný prístup sa dá aplikovať aj pri kardio tréningu, kde vám pomôže udržať kondíciu jeden vysoko intenzívny intervalový tréning v dĺžke 20 minút týždenne.

3. Vylaďte si aj stravu
Ak uberáte z tréningu, dôležité je vykompenzovať si to výživou. Musíte si totiž uvedomiť, že čím menej tréningov absolvujete, tým menej kalórií spálite a tým ľahšie priberiete. O tom by vám vedeli rozprávať športovci, ktorí ukončili kariéru. Preto by ste mali dať pozor na množstvo prijatých kalórií a takisto sa koncentrovať na vybalansovanú zdravú stravu bohatú na bielkoviny, zeleninu a ovocie, ktorá pomôže aj vášmu zdraviu.

4. Monitorujte sa
Samozrejmosťou je monitorovať sa aj počas voľnejšieho obdobia, aby sa nestalo, že sa jedného dňa zobudíte a uvidíte, že sa to ťažko nadobudnuté pobralo do zabudnutia. Monitorujte svoju silu, váhu, vzhľad v zrkadle, vaše pocity a prispôsobujte tomu aj prístup k cvičeniu, pohybu a strave.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist