Kardio je dlhšie trvajúci tréning s neustálym pohybom v určitej intenzite, ktorý zapája do aktivity viaceré veľké svalové skupiny a vedie k spaľovaniu tukov a zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia.
Silový tréning je aktivita vykonávaná v krátkych časových obdobiach prerušovaná prestávkami medzi sériami cvikov, ktoré sa vykonávajú s odporom v podobe činiek alebo vlastného tela. Jeho cieľom je budovať silu a svalovú hmotu.
Keďže už máme predstavu o rozdieloch jednotlivých druhov tréningov, poďme sa zamerať na to, v akom poradí je ich lepšie robiť, ak ich chceme odcvičiť krátko za sebou.
Kardio pred silovým tréningom
Kardio pred tréning zaraďujú ľudia hlavne v období, kedy sa sústredia na chudnutie a nezáleží im moc na tom, aby mali dosť sily pre dvíhanie činiek. Boja sa tiež, že by vtedy pre nedostatok energie prijatej zo stravy (pri diéte) nevládali absolvovať 40 minút na rotopede či bežeckom páse.Takýmto rozložením tréningov si zaistite viac sily pre intenzívnejšie kardio, tým pádom bude aj váš aeróbny tréning efektívnejší. Bude maximalizovať výdaj energie a tým pádom aj spaľovanie tukov. Pri dobrom pitnom režime zostanete pripravený aj pre dobrý tréning s činkami.
Štúdie dokázali, že kardio pred tréningom má pozitívny vplyv pre lepšie kardiovaskulárne zdravie a navyše, psychologicky je ľahšie absolvovať 40 minút aeróbnej aktivity pred posilňovaním ako po ňom.
Kardio po silovom tréningu
Tí, ktorí zaradzujú kardio po tréningu to robia z dvoch dôvodov – nechcú sa unaviť pred dvíhaním činiek, aby tak negatívne neovplyvnili svoju snahu pri budovaní svalovej hmoty a myslia si, že takáto aktivita po tréningu spáli viac tuku.To, že sa takýmto rozpisom udržuje energia pre tréning s činkami znie logicky, ale pravda je to len čiastočná. Ak budete robiť aeróbny tréning s miernou intenzitou aj 40 minút, pri doplnení glykogénu po tréningu v minulom dni jeho zásoby ani zďaleka nevyčerpáte a pre posilňovanie vám ho zostane dosť na to, aby ste absolvovali kvalitný tréning. Navyše, po kardiu si energiu môžete doplniť energetickým nápojom alebo tyčinkou.
Čo sa týka pálenia tuku, táto výhoda znie atraktívne. Cela myšlienka spočíva v to, že ma silovom tréningu máte vyčerpané zásoby glykogénu, čím sa dostanete do zóny pálenia tuku. Tá je však vedecky dokázaným mýtom. Tuky sa totiž pália vtedy, ak vaša celková prijatá energia klesne pod úroveň tej z tela vydanej.
Rozhodnutie
Mnoho trénerov tvrdí, že robiť veľa kardia pred posilňovaním spôsobuje katabolizmus, ktorý rozkladá svalové bunky a obmedzuje svalový rast. Hoci je to pravda, dá sa tomu jednoducho zariadiť vhodnou výživou pred, počas a po tréningu. Tiež treba aeróbnu aktivitu držať pod hranicou jednej hodiny. Viac škody môže v tomto smere urobiť aj dlhé kardio po tréningu, kedy zničené svaly doslova túžia po potréningovom nápoji.Aj keď znie dobre kardio po tréningu, výhodnejšie sa javí venovať sa aeróbnej aktivite pred ním. Najpodstatnejšie však je to, čo vám najviac vyhovuje, aby ste ho hlavne robili pravidelne. Poradie môžete občas striedať, aby ste si dodali pestrosť celému tréningovému snaženiu. Dôležitá je hlavne tá sústavnosť.
Letný režim, pôvodne z 29.4.2013.
Čítať ďalší článok:
5 tipov pre lepší spánok Zdieľať na Facebooku