InstagramFacebookYoutube
Tréning

Vraciate sa k cvičeniu po dlhej pauze? Vráťte sa správne

05. septembra 2016
Vraciate sa k cvičeniu po dlhej pauze? Vráťte sa správne
Možno ste si dali voľno cez leto, možno vás zamestnali iné povinnosti, možno ste činku v rukách nedržali už roky. Ak sa chcete k cvičeniu vrátiť po dlhej pauze, niekoľkomesačnej či niekoľkoročnej, musíte to urobiť správne. Inak môžete prísť k zraneniu alebo k strate motivácie.

Prinášame vám päť tipov, ktoré vám pomôžu vrátiť sa k cvičeniu rozumným spôsobom:

1. Neočakávajte rýchle výsledky
Hovorí sa, že po návrate k cvičeniu po dlhšej prestávke prídu svalové prírastky ľahšie. Na to sa však nespoliehajte a očakávajte, že to pôjde pomaly. Počítajte už od začiatku s trpezlivosťou a nebudete potom sklamaní. Sklamanie sa môže pretaviť do straty motivácie a potom opäť s cvičením prestanete.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Očakávajte problémy s kondíciou
Ak ste dlhšie necvičili, pripravte sa na to, že sa zadýchate. Kondične na tom pravdepodobne nebudete tak, ako ste boli, keď ste s cvičením končili. Pokiaľ ide o kardio tréningy, budete mať spočiatku problémy s dychom. Pokiaľ ide o posilňovanie, nebudete mať takú silu, ako ste boli zvyknutí. S tým musíte počítať.

3. Absolvujte adaptačné tréningy
Ešte predtým, ako pôjdete na nejaký sľubne vyzerajúci splitový tréningový program, by ste mali venovať pár týždňov (v závislosti od dĺžky pauzy) adaptačnému obdobiu, počas ktorého budete v každom tréningu venovať pozornosť celému telu. Budete si pomaly zvykať po kondičnej stránke, osvojíte si opäť techniku prevedenia cvikov a pripravíte telo na väčšiu záťaž.

4. Nechoďte na to zhurta
Prvý tréning v adaptačnej i prvé tréningy v hlavnej fáze tréningového obdobia by mali byť relatívne ľahké. Voľte v nich ľahšie váhy a necvičte príliš intenzívne. Postupne samozrejme váhy i intenzitu zvyšovať môžete. Ak by ste však začali hneď zostra, mohlo by to viesť k fyzickým (svalové bolesti, zranenie) i mentálnym (frustrácia, strata motivácie) problémom.

5. Tréningom to nekončí
Po každom tréningu nezabudnete na strečing. Ten je dôležitý nie len pre udržiavanie svalov pružných a menej náchylných na zranenia, ale aj preto, že dokáže obmedziť svalovú bolesť po tréningoch. Mali by ste každú väčšiu svalovú skupinu natiahnuť štyrikrát v dĺžke 15 až 60 sekúnd. Hlavne po dlhej odmlke je dobre venovať pozornosť aj práci s penovým valcom.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist