1. Doplnky výživy
Urýchliť zotavovanie svalov po ťažkom tréningu umožnia najmä rozvetvené aminokyseliny BCAA, ktoré môžete pohodlne prijať z doplnku výživy. Športovci, ktorí ich užívajú, sa zregenerujú rýchlejšie a na tréningoch podávajú lepšie výkony ako tí, ktorí ich neužívajú. Po tréningu sa odporúča aj srvátkový proteín.
2. Strečing
Zlepšiť pružnosť a stav svojich svalov po tréningu pomôže aj toľko podceňovaný strečing. Pri posilňovaní sa svaly kontrakciami skracujú a úlohou strečingu je ich znova natiahnuť. Čím sú pružnejšie, tým menej času potrebujú na zotavenie. Strečing zmierňuje aj svalovú bolesť.
3. Strava
Do jednej hodiny po tréningu by ste mali niečo zjesť. Dôležité je prijať sacharidy pre energiu, no aj bielkoviny, ktoré pomôžu obnovovať poškodené svalové vlákna. Tuky sú tiež dôležité pre stav kĺbov.
4. Masáž penovým valcom
Momentálne je už rozšírená masáž penovým valcom, ktorá zohráva v regenerácii tiež dôležitú úlohu. Pomáha totiž zo svalov odstrániť zápalové tekutiny, ale tiež odstraňuje boľavé alebo tuhé miesta v unavených svaloch. Po každom tvrdom tréningu by ste jej mali venovať priestor a raz za mesiac absolvovať aj celkovú masáž odborníkom.
5. Ľahké kardio
Ľahký beh, bicyklovanie či plávanie dokážu vyplaviť zo svalov kyselinu mliečnu a urýchliť regeneráciu tým, že sa pri nich zvyšuje cirkulácia krvi. K svalom sa tak ľahšie dostane okysličená krv a potrebné živiny.
6. Relax
V priebehu týždňa by ste mali minimálne na jeden deň vypnúť. Každý deň je zase dodržovať určité zvyky, ktoré podporujú regeneráciu. Tým najdôležitejším je dostatok kvalitného spánku. Oddych je dôležitý na utlmenie kortizolu, čo je stresový hormón brzdiaci svalový rast, spaľovanie tukov i poriadnu regeneráciu.
7. Gély
Ak vás po cvičení trápi svalová bolesť, existujú voľno predajné gély s chladivým alebo hrejivým účinkom, ktoré dokážu bolesť utlmiť.
Čítať ďalší článok:
Zvyky ľudí, ktorí sa pýšia skvelou kondíciou Zdieľať na Facebooku