InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Cvičenie by mohlo odvrátiť niektoré negatívne účinky alkoholu

02. októbra 2016
Cvičenie by mohlo odvrátiť niektoré negatívne účinky alkoholu
Vedci našli ďalší dôvod na to, aby ste sa viac potili a dávali pozor na to, koľko alkoholu vypijete. Zistili, že pravidelné cvičenie môže znegovať niektoré zlé následky pitia alkoholu.

Cvičenie a alkohol na prvý pohľad nevyznejú ako dobrá kombinácia, ale nedávny výskum zverejnený v Britskom žurnále športovej medicíny tvrdí, že tento vzťah funguje na jednosmernom princípe pozitívne. Hoci alkohol nijak nepomôže vášmu tréningu, tréning pomôže znížiť následky pitia.

Najpodstatnejšou správou z výskumu je, že mierne aeróbne cvičenie v dĺžke už 150 minút týždenne dokáže úplne znegovať zvýšene riziko úmrtí z rakoviny súvisiacej s konzumáciou alkoholu.

Článok pokračuje pod reklamou


Výskumníci na to prišli zozbieraním údajov z ôsmich ankiet uskutočnených v Anglicku a Škótsku. Dokopy mali údaje od takmer 36 400 ľudí, ktorí mali 40 alebo viac rokov. Následne ich rozdelili do troch skupín – nie veľmi aktívnych, mierne aktívnych a mimoriadne aktívnych.

Následne sa výskumníci zamerali na príjem alkoholu a rozdelili subjekty na šesť skupín – ľudia, ktorí neboli nikdy opití; ľudia, ktorí prestali piť alkohol; ľudia, ktorí pijú príležitostne; ľudia, ktorí pijú v rámci hraníc (menej ako 14 drinkov týždenne u žien, 21 u mužov); ľudia, ktorí pijú s rizikom (14-35 drinkov u žien, 21-49 u mužov) a ľudia, ktorí si pitím škodia.

Počas desiatich rokov sledovaného obdobia zaznamenali výskumníci 5 735 úmrtí. Najviac z nich tvorili ľudia, ktorí pili s rizikom a tí, ktorí si už alkoholom priamo škodili. Zistili, že čím viac alkoholu za danou hranicou vypijete, tým máte väčšie riziko úmrtia vplyvom rakoviny.

Zvrat však prinieslo cvičenie. Keď vedci zohľadnili vplyv pravidelného mierneho cvičenia, zistili, že úmrtnosť zo všetkých príčin výrazne poklesla a úmrtnosť zapríčinená rakovinou dokonca u oboch pohlaví úplne zmizla. Len na jednu skupinu to však nemalo vplyv – na ľudí, ktorí pijú tak veľmi, že si alkoholom priamo škodia.

Vedci priznávajú, že štúdia mala svoje obmedzenia a varujú, aby ľudia nepodceňovali príjem nadmerného množstva alkoholu ani v prípade, ak sa pravidelne venujú cvičeniu. Pre ľudí, ktorí pijú alkohol príležitostne a obávajú sa zdravotných rizík, je však určite dobrou správou.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist